اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

ماسک هوشمندی که گفتار را به متن تبدیل می کند

ماسک هوشمندی که گفتار را به متن تبدیل می کند
بیتا میرعظیمی خبرنگار

امروزه با گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان، ضرورت استفاده از ماسک برای مردم به امری مهم و حیاتی تبدیل شده است. در همین راستا نیز بسیاری از شرکتها و استارتاپ های فناوری به نوآوری در تولید ماسک صورت روی اورده اند تا شاید با ابداعات جدید خود باری از مشکلات استفاده از ماسک را کاهش داده و کاربران را در راه اندازی اموری نظیر پاسخ دادن به تلفن بخصوص در مکانهای پرسروصدا یاری کنند.

  اگر چه بهره گیری از ماسک راهی ایمن برای جلوگیری از انتقال ویروس خطرناک کرونا بشمار می رود، اما همین ابزار ایمن، داشتن مکالمه ای بدون دردسر را برای تمامی مردم سراسر جهان به چالشی اساسی تبدیل کرده است. این موضوع زمانی بحرانی تر می شود که افراد در مکانهای پرسروصدا نظیر فرودگاههای و سوپرمارکتها حضور داشته و با وجود پوسیدن ماسک صورت نتوانند مکالمه ای آسان با افراد برقرار نمایند. برای حل این مشکل یک استارتاپ ژاپنی ماسکی هوشمند ابداع کرده است تا با رونویسی مکالمات کاربر و انتقال آن به تلفن همراه فردی دیگر ارتباطات در شرایط کرونایی را بهبود می بخشد.

این ماسک هوشمند که با نام تجاری  c-mask شناخته می شود، از یک روکش پلاستیکی سفید ساخته شده که روی ماسک معمولی کاربران قرار می گیرد. این سیستم با بهره گیری از فناوری هوشمند، حرکت عضلات دهان کاربر را آنالیز کرده و گفتار را به متن تبدیل می کند. به محض حرکات عضلات کاربر این فناوری پردازش را آغاز کرده و جملات را تبدیل به متن کرده و از طریق بلوتوث به تلفن همراه کاربر دیگری ارسال می کند.

کاربران برای بهره گیری از این فناوری، باید اپلیکیشن آن را در تلفن همراه و یا تبلت خود نصب کرده و از آن استفاده کنند. این ماسک هوشمند علاوه بر پردازش گفتار به متن، کار ترجمه نیز انجام می دهد. این سیستم به طور همزمان زبان ژاپنی را به زبانهای دیگری نظیر چینی، کره ای، ویتنامی، اندونزیایی، انگلیسی و فرانسوی تبدیل کرده و به صورت یک متن تایپ شده در اختیار کاربر قرار می دهد. این فناوری در عین حال قادر است سخنرانی کاربر را به صورت متن تایپ شده در اختیار دیگر کاربران قرار دهد. به این ترتیب کاربران می توانند به سهولت این ماسک را پوشیده و در مکانهای بسیار شلوغ مکالمه داشته و یا متن سخنرانی خود را قرائت کنند. چرا که این سیستم به محض آغاز مکالمه، گفتار را به متن تبدیل کرده و همزمان با ارسال آن به کاربر، به دیگر کاربران نیز ارسال می کند.

این سیستم هوشمند همزمان با بهره گیری از فناوریهای نوین، صدای کاربر را تقویت کرده و در مکانهای بسیار شلوغ به صدایی رسا و بدون خش تبدیل می کند.  در حال حاضر این ماسک فناورانه در ژاپن با قیمتی برابر 3980 ین بفروش رسیده و قرار است تا اواسط سال 2021 در دسترس کاربران چینی، اروپایی و آمریکایی قرار گیرد.

کپی