اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

‌لک‌لک‌ها بازمی‌گردند؟

‌لک‌لک‌ها بازمی‌گردند؟
احترام برومند گوینده

کتاب صوتی «لک‌لک‌ها بر بام» کتاب تازه‌ای نیست و اثری قدیمی از نویسنده‌ای هلندی‌الاصل است اما من این کتاب را به‌تازگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برای مجموعه «کتاب آوا» روایت کرده‌ام و با داستانی که دارد به نظرم کتابی آموزنده و گیرا برای نوجوانان است.

 «لک‌لک‌ها بر بام» داستان دهکده‌ای را روایت می‌کند که لک‌لک‌هایش از آنجا رفته‌اند. تنها دختر مدرسه دهکده داستانی درباره لک‌لک‌ها می‌نویسد و پس از آن معلم، بچه‌ها را مأمور می‌کند تا یک گاری روی بام مدرسه بگذارند تا لک‌لک‌ها به دهکده بازگردند.
این داســــــــــتان هــــــم دربــــــاره محیط‌زیســــت و لزوم حفظ آن است و هم درباره همکاری میان مردم و اینکه این همکاری چه تأثیرات مثبتی می‌تواند داشته باشد. مفاهیمی که نوجوانان نیاز دارند درباره آنها بیشتر بخوانند و آنها را یاد بگیرند. اینکه  قهرمانان داستان نوجوانان هستند و قصه در فضای مدرسه روایت شده باعث می‌شود برای نوجوانان داستانی جذاب باشد و البته به نظرم بزرگترها هم از خواندن آن لذت می‌برند. این کتاب جوایز بسیاری برنده شده و پیشنهادم به نوجوانان این است که حتماً آن را بخوانند یا نسخه صوتی آن را گوش دهند و از داستان و ماجراهایش لذت ببرند.
لک‌لک‌ها بر بام
نویسنده: میندرت دویونگ
مترجم: باهره انور
راوی: احترام برومند
نشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کپی