اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

وزارت صمت به فکر باشد!

وزارت صمت به فکر باشد!
عبدالوهاب سهل‌آبادی عضو اتاق بازرگانی ایران

کولبری و سوخت‌بری که این روزها در زمره چالش‌های سیاستگذاران قرار گرفته تنها یک دلیل دارد و آن بیکاری است. اگر در شهرهای مرزی فرصت و شرایط شغل وجود داشت هیچ فردی برای درآمدزایی حاضر نبود در سرما و گرما از مسیرهای صعب‌العبور بگذرد تا با جابه‌جایی بار و کالا به پول ناچیزی دست پیدا کند.

کولبرها و سوخت‌بران کمترین عایدی و سود را از فعالیتی که انجام می‌دهند، می‌‌برند و اگر با هر کدام از آنها صحبت کنید با صراحت می‌‌گویند اگر کار داشتیم سراغ چنین فعالیت خطرناکی نمی‌رفتیم.آنها جان خود را در معرض خطر می‌‌گذارند تا پاسخگوی نیازهای اولیه خانواده خود باشند، از همین رو ضروری است برای این قشر زحمتکش به فکر ایجاد شغل‌های پایدار باشیم؛ مشاغلی که باعث شود افراد مجبور به کولبری و سوخت‌بری نشوند.
یکی از مجموعه‌هایی که می‌‌تواند در این بخش اثرگذار باشد وزارت صمت است. اگر سرمایه‌گذاری‌ها به این سمت برود و سازمان‌های توسعه‌ای چون ایدرو و ایمیدرو کمک کنند، می‌‌توان در شهرهای مرزی واحدهای صنعتی ایجاد کرد.از جمله صنایعی که می‌‌توان دنبال کرد، صنایع فولادی است. در استان سیستان و بلوچستان به واسطه منابع آبی غنی که وجود دارد، می‌‌توان کارخانه فولادی ایجاد کرد. اگر کارخانه فولادی در این منطقه شکل گیرد ضمن ایجاد اشتغال می‌‌توان برای صادرات برنامه‌ریزی کرد. در تمام شهرهای مرزی که از آن کولبری و سوخت‌بری انجام می‌‌شود، می‌‌توان به نحو مطلوب بهره برد و از نعمت‌های خدادادی آن منطقه استفاده کرد.
بدین جهت ضرورت دارد که ضمن احصای امکانات شهرهای مرزی به سمت تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در شهرهای مرزی رفت، اگر مشوق و تخفیف‌های متنوع برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته شود دیگر هیچ بومی شهر‌های مرزی جان خود را به خطر نمی‌اندازد.برای آنکه دیگر شاهد کولبری و سوخت‌بری نباشیم  و این معضل ریشه‌ای حل شود، باید اشتغال‌آفرینی را جدی بگیریم.

کپی