اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت هم‌افزایی برای خداحافظی با کولبری

ضرورت هم‌افزایی برای خداحافظی با کولبری
عباس آرگون عضو اتاق بازرگانی ایران

همانگونه که رئیس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت عنوان کردند، کولبری و سوخت‌بری در شأن مردم و کشور نیست و باید به سرعت برای حل این چالش برنامه‌ریزی شود.در شرایطی که در دنیا کالاها با جدیدترین و به‌روزترین وسایل حمل و نقل جابجا می‌شود، استفاده از نیروی انسانی در راستای کولبری و یا حتی سوخت‌بری در شهرهای مرزی کشور اتفاق بسیار ناگواری است.

افرادی که در چنین حوزه‌هایی فعالیت می‌‌کنند کمترین نفع مالی را می‌‌برند و تنها برای امرار معاش و رفع نیازهای اولیه خود به سمت چنین کارهایی می‌‌روند.
اگر در شهرهای مرزی شغل‌های پایدار و مناسب بود، هیچ فردی حاضر نمی‌شد ریسک کولبری و سوخت‌بری را تحمل کند؛ اما وقتی هیچ راهکاری جز انتخاب این گونه فعالیت‌ها  وجود ندارد، رفتن به این سمت که هر لحظه احتمال دارد جان فرد را به خطر بیندازد اجتناب‌ناپذیر است. برای آنکه بتوان از این معضل بزرگ که دغدغه سیاستگذاران است عبور کرد یک راهکار وجود دارد و آن ایجاد شغل است. اگر بتوان بسترهای اشتغال را در شهرهای مرزی فراهم کرد، قطعاً دیگر شاهد فعالیت پرریسکی چون کولبری و سوخت‌بری نخواهیم بود.
تمام شهرهای مرزی کشور پتانسیل و فرصت‌های خوبی دارند که می‌‌توان از آن در راستای ایجاد شغل استفاده کرد. از این رو اگر وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که در زمینه تولید، خدمات وسایر فعالیت‌های اشتغالزا در کنار هم قرار گیرند و هم‌افزایی داشته باشند می‌‌توان اقتصاد شهرهای مرزی را رونق داد. از جمله فعالیت‌هایی که می‌‌توان دنبال کرد گردشگری و ایجاد کارخانه و کارگاه است. به گونه‌ای که بتوان از نیروی انسانی شهرهای مرزی به نحو مطلوب وشایسته بهره برد.اگر به سمت و سویی که به آن پرداخته شد برویم، یقیناً صادرات غیرنفتی کشور افزایش پیدا خواهد کرد و این امر عایدی خوبی برای کشوربه همراه دارد. نیروی انسانی بسیار ارزشمند است و باید نیروی ارزشمندی که در شهرهای مرزی وجود دارد را حفظ کرد و برای آنها فرصت سازی کرد.

کپی