اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

خسارت غفلت شهروندان

خسارت غفلت شهروندان
نادر توکلی معاون ستاد مقابله با کرونای تهران

بحث مهمی که در شرایط فعلی با آن روبه‌رو هستیم، کرونای جهش یافته است که بیش از پیش بر نگرانی‌ها افزوده است. ما خیلی نگران افزایش تعداد بستریان نیستیم به این دلیل که فاصله زمانی ابتلا تا بدحال شدن خیلی کمتر است.

نگرانی دیگر ما در این برهه گروه سنی کمتر از ۱۰ سال در استان تهران است که  از درصد ابتلای کلی در تابستان ۲ تا ۳ درصد به نزدیک ۱۰ درصد رسیده است که عامل نگرانی ماست. باید گفت عامل آلودگی در حال حاضر به سنین پایین‌تر بخصوص زیر ۱۰ سال کشیده شده است.
بیشترین نگرانی ما تعداد بستری‌های این موج جدید است که ایجاد شده است. در ویروس جهش یافته فاصله زمانی ابتلا تا درگیری بیشتر است و همچنین سرعت سرایت آن. به عنوان مثال یک کارمند در بخش مالی یک بیمارستان به ویروس جدید مبتلا شده بود و با توجه به اینکه بقیه کارمندان از ماسک استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند ولی همگی این کارمندان به کرونای جدید مبتلا شده‌اند. متأسفانه باید بگوییم سرعت انتقال این ویروس در رستوران‌ها و جمع‌های د‌وستانه و خانوادگی بسیار بالاست. نکته بعدی این سؤال مطرح می‌شود که مردم در سطح جامعه باید چه نکاتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس جهش یافته رعایت کنند. تفاوت از نظر ملاحظات بین ویروس جهش یافته و غیر جهش یافته وجود ندارد و همان رعایت نکات بهداشتی و ایمنی، فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از سفرهای غیرضروری است ولی نکته‌ای که وجود دارد، این است که توصیه می‌کنیم با  نزدیک شدن به فصل جدید و به دلیل ازدحام در بازار و خیابان‌ها و فعالیت دوره‌گردها و دستفروش‌ها که در سطح پیاده‌روها بساط خود را پهن می‌کنند، باید عامل بسیار خطرناکی برای انتقال ویروس دانست. یکی دیگر از اماکنی که باید خیلی به آن توجه کرد، آرایشگاه‌های زنانه است که به دلیل سرپوشیده بودن و ازدحام جمعیت سرعت انتقال ویروس بشدت بالاست. از دیگر اماکن میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌ها و وسایط حمل و نقل شهری است که در سرایت ویروس بسیار تأثیرگذار است. اما پاشنه آشیل ما این است که هر چقدر ما پروتکل تهیه و منتشر کنیم بی‌توجهی برخی از هموطنان کار را برایمان سخت می‌کند. اگر آنها رعایت و عمل نکنند، در واقع این پروتکل‌ها و پیشگیری از ویروس بی نتیجه می‌ماند. در رابطه با خیز چهارم کرونا در استان تهران باید بگویم کماکان تعداد ابتلا و مراجعه سرپایی‌ها در این چهار هفته بالاتر رفته است.  نکته دیگر طبق بررسی‌های انجام شده از هفته گذشته تا این هفته دو درصد از میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در شهر کاهش یافته است. میانگین رعایت پروتکل‌ها در تهران از میانگین کشوری پایین‌تر است و مردم باید رعایت کنند. در رابطه با سفرهای نوروزی هم تدابیری بر اساس وضعیت استان‌ها اتخاذ خواهد شد. در مورد بیمارستان ها و مراکز درمانی باید بگویم این مراکز آمادگی کامل را در ایام نوروزی دارند. فعلاً کمبود تخت نداریم. تجهیزات کامل است و واکسیناسیون کادر درمان در حال انجام است. اما موضوع قابل توجه در تهران این است، افرادی که در مشاغل [به لحاظ فیزیکی] فعال حضور دارند میزان سفرهای درون‌شهری‌شان بسیار بالاست. به عنوان مثال یک فرد از غرب تا شرق تهران می‌رود و بازمی‌گردد و این مسیر احتمال ابتلا یا سرایت را افزایش می‌دهد. این جابه‌جایی‌ها یکی از عوامل پرخطر محسوب می‌شود. رصد این سفرهای درون شهری برای افراد مبتلا نقشه خطری را ایجاد می‌کند. در کل به مردم توصیه می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از سفرهای درون شهری و مراجعه به نقاط پرتردد و پرتجمع پرهیز کنند.

کپی