اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تفتیش و بازداشت دفاتر باشگاه بارسلونا
پلیس اسپانیا دفترهای باشگاه‌ فوتبال اف ث بارسلونا را بازرسی نموده و چند نفر را بازداشت کرده است. به گزارش خبرگزاری‌ها بازرسی دفترهای این باشگاه ورزشی از سوی شعبه تخلفات دارایی پلیس اسپانیا انجام گرفته است. پلیس اسپانیا چند نفر، از جمله رئیس پیشین بارسلونا را به طور موقت بازداشت کرده است. علت اصلی تعقیب پلیس به ماجرایی در سال گذشته برمی‌گردد؛ زمانی که برخی از مسئولان تیم ورزشی بارسلونا به تهمت‌پراکنی و آزارعلیه بازیگرانی متهم شدند که از ریاست باشگاه انتقاد کرده بودند. نام لیونل مسی، کاپیتان بارسلونا و جرارد پیکه، مدافع باسابقه این تیم نیز جزو منتقدان قرار داشته است.
 
---
 
شکایت از چین به خاطر تست مقعدی
ژاپن می‌گوید نمونه‌گیری مقعدی برای تست کرونا از شهروندان این کشور در مبادی ورودی به چین باعث «ناملایمات روانشناختی» مسافران شده و از پکن خواسته این کار را متوقف کند. چین روش تست کرونا با استفاده از نمونه مقعدی را از 2 ماه پیش در مبادی ورودی چند شهر این کشور آغاز کرده است. هفته گذشته هم دیپلمات‌های امریکایی که ناچار به تن دادن به این روش تست‌گیری شده بودند از این بابت به دولت چین معترض شدند. برخی از شهرهای چین با استناد به «میزان دقت» تست‌های مقعدی کرونا این روش را برای کسانی که قصد ورود به این شهرها را دارند در نظر گرفته‌اند.
 
---
 
آزادی 279 دختر ربوده شده
مقام‌ها در شمال غربی نیجریه می‌گویند موفق شده‌اند 279 دختر دانش‌آموز را که هفته گذشته از سوی مهاجمان مسلح ربوده شده بودند، آزاد کنند. فرماندار زمفره می‌گوید تمامی ۲۷۹ دانش‌آموز آزاد شدند و هیچ یک در دست مهاجمان نیستند. مشخص نیست که آیا برای آزادی این افراد پولی پرداخت شده است یا نه. این دختران جمعه گذشته از یک مدرسه شبانه‌روزی ربوده شده بودند. قبلاً این آدم ربایی‌ها از سوی گروه «بوکوحرام» رخ می‌داد، اما گمان می‌رود حملات اخیر کار باندهای تبهکار باشد.
 
---
 
انتخاب خودرو سال اروپا
براساس رأی رسانه‌های خودرویی در اروپا؛ خودرو«تویوتا یاریس» که محصول ژاپن است، خودرو برتر سال ۲۰۲۱ در اروپا شد. این خودرو توانست از فولکس واگن آی دی سه هم امتیاز بیشتری به دست بیاورد. تویوتا یاریس جدید مصرف پایینی دارد و در نسخه هیبریدی هم عرضه می‌شود. این خودرو یک اتومبیل اقتصادی شهری است که در جهان طرفداران بسیاری دارد. تویوتا در جهان به دوام بالا و هزینه نگهداری کم آن معروف است.
 
---
 
واکسن، شرط حج شد
«توفیق الربیعه» وزیر بهداشت عربستان پذیرش شرکت‌کنندگان در مراسم حج سال آینده را مشروط به دریافت واکسن کرونا دانست و از آن به عنوان شرط اصلی مشارکت در مناسک حج نام برد. وی با تأکید بر لزوم تشکیل کمیته تزریق دوزهای واکسن کرونا به شرکت‌کنندگان در مراسم حج و عمره، گفت که ما باید نیروهای دست‌اندرکار مورد نیاز جهت راه‌اندازی مراکز بهداشت در مکه مکرمه و مشاعر مقدسه و مدینه منوره و گذرگاه‌های ورود حجاج جهت ادای مناسک حج در سال ۲۰۲۱ را تأمین و فراهم کنیم . مراسم حج  امسال با توجه به شیوع بیماری واگیردار کرونا به طور استثنایی برگزار شد و فقط حدود ۱۰ هزار تن از حجاج داخل عربستان در آن مشارکت کردند؛ این در حالی است که تقریباً دو میلیون و ۵۰۰ هزار حاجی از سراسر جهان در حج سال ۱۳۹۸ حضور داشتند.
 
 
 
کپی