اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

مجوز استفاده از واکسن سینوفارم چین در لبنان

مجوز استفاده از واکسن سینوفارم چین در لبنان

رادیو بین‌المللی چین اعلام کرد، واکسن کرونا ساخت شرکت سینوفارم مجوز استفاده در لبنان را کسب کرده است.

رادیو بین المللی چین روز سه شنبه با اعلام این مطلب افزود: این مجوز از سوی کمیته علمی وزارت بهداشت لبنان و به دستور حمد حسن وزیر بهداشت این کشور صادر شده است.

چین تا کنون به ۵۳ کشور در حال توسعه واکسن اهدا کرده و همچنان قرار است بر تعداد این کشورها اضافه شود.

واکسن های ضد کرونا چین تا کنون به ۲۷ کشور دنیا صادر شده است. علاوه بر آن، قرار است چین در قالب برنامه تسهیل دستیابی به واکسن کرونا (کوواکس) ۱۰ میلیون دوز واکسن را در اختیار کشورهای در حال توسعه جهان قرار دهد. 

واکسن سینوفارم مبتنی بر یک ویروس غیرفعال است. شرکت سینوفارم این واکسن را با همکاری موسسه ویروس شناسی ووهان و موسسه محصولات بیولوژیکی توسعه داده است. چنین واکسن هایی که واکسن های غیرفعال نیز نامیده می شوند و برای دهه ها آزمایش شده اند، با موفقیت در برابر بیماری هایی چون دیفتیری، هپاتیت B، فلج اطفال، سیاه سرفه و کزاز استفاده شده اند.

تولیدکنندگان واکسن معمولاً ۵ مسیر فنی را در سراسر جهان پیش می گیرند که «واکسن ویروس غیرفعال» رایج ترین روش است. ویژگی های این نوع واکسن تولید ساده و سریع با ایمنی بالا است و معمولاً برای مقابله با بیماری های حاد استفاده می‌شود.

آزمایش های فاز سوم واکسن سینوفارم در ۱۰ کشور جهان از جمله امارات متحده عربی، بحرین، پرو، مراکش، آرژانتین، اردن و پاکستان انجام شده است. یکی از دلایل آزمایش این واکسن در خارج از جمهوری خلق چین این بود که در چین به دلیل کنترل شدید، تعداد عفونت ها به شدت کاهش یافته است.

اطلاعات رسمی این واکسن به ویژه داده های مربوط به آزمایش بالینی مرحله سوم به طور رسمی منتشر شده است. در تاریخ ۲۹ دسامبر سال ۲۰۲۰ /۹ دی ۱۳۹۹/ این شرکت اثرگذاری واکسن سینوفارم را ۷۹ درصد اعلام کرد. سینوفارم یک روز بعد در چین مجوز گرفت.

داده های سایر کشورها تصویر ثابتی ارائه نمی دهند، به طوری که امارات در مطالعه خود حتی کارآیی بالاتر یعنی ۸۶ درصد را اعلام کرد. مقامات آنجا حتی سریعتر از چینی ها این واکسن را تایید کردند. این واکسن از ابتدای دسامبر / دهه اول آذر ۱۳۹۹/ در این کشور مجاز بود. صربستان نیز این واکسن را در ژانویه / دهه دوم دی ۱۳۹۹/ تصویب کرد./ ایرنا 

۲ واکسن جدید کرونا در چین ثبت شد

راه‌اندازی خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران

جهانپور: سینوفارم مجوز مصرف اضطراری مشروط گرفت

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 

 

کپی