اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی بزرگ‌ترین تهدید سایت پسماند محمدآباد/ شهرداری قزوین به مرجع قضایی معرفی شد‌

نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی بزرگ‌ترین تهدید سایت پسماند محمدآباد/ شهرداری قزوین به مرجع قضایی معرفی شد‌

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست قزوین، احتمال نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی را بزرگ‌ترین تهدید سایت پسماند محمدآباد در آینده دانست و گفت: از شهرداری قزوین به عنوان متولی سایت به سبب ارتکاب برخی تخلفات زیست محیطی به دادستانی شکایت کردیم.

مهران شنتیائی احتمال نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی را بزرگ‌ترین تهدید سایت پسماند محمدآباد در آینده دانست و اظهار داشت: هر چه جامعه صنعتی‌تر شود به مراتب تولید پسماند و شیرابه‌های حاصل از آن نیز افزایش می‌یابد.

وی با تشریح مشکلات سایت پسماند محمدآباد از جمله گرفتگی لوله‌های انتقال شیرابه به استخرها، خرابی دستگاه تهیه کود کمپوست و فنس‌کشی ناقص اطراف سایت، افزود: اخیراً از شهرداری قزوین به عنوان متولی سایت به سبب ارتکاب برخی تخلفات زیست محیطی به دادستانی شکایت کردیم.

شنتیائی تصریح کرد: اکنون شیرابه از طریق کانال خاکی به حوزچه منتقل می‌شود که در صورت نشست در بلند مدت، خاک و آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند به همین علت نگران هستیم و بر ایجاد تصفیه‌خانه در سایت تاکید فراوان داریم.

پسماند عادی هیچ استانی به سایت محمدآباد منتقل نمی‌شود

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه گفت: فقط پسماندهای عادی 21 شهر استان به سایت محمدآباد منتقل می‌شود و پسماند شهری هیچ یک از استان‌های کشور به این سایت منتقل نمی‌شود که حدود 300 تن زباله مربوط به شهر قزوین و 400 تن پسماند وارده به سایت متعلق به سایر شهرهای استان است.

وی عنوان کرد: آنالیزهای انجام شده از آب‌های زیرزمینی منطقه محمدآباد حاکی از عدم نشت شیرابه به آب‌های زیر زمینی بوده است، همچنین تاکنون گزارشی از دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر بالا بودن میزان نیترات آب شرب از حد مجاز استانداردها دریافت نشده است.

شنتیائی خاطرنشان کرد: مستندات شیوع بیماری در منطقه از جمله سرطان، نازایی، بیماری‌های روده‌ای و سایر بیماری‌ها باید ارائه شود که خوشبختانه تاکنون گزارش بیماری از دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه ارائه نشده است./ تسنیم

کپی