اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی روستاهای راهیافته به مرحله نهایی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

معرفی روستاهای راهیافته به مرحله نهایی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

55 روستای راهیافته به مرحله نهایی هفتمین جشنواره روستا¬ها و عشایر دوستدار کتاب معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب،  در هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  2050 روستا  و آبادی عشایری از ۳۰ استان کشور در جشنواره شرکت کردند.پس از داوری آثار رسیده در نهایت 55 نامزد این رقابت معرفی شد. داوری جشنواره بر اساس شاخص‌های متعددی انجام پذیرفت. ارزیابی فعالیت هر روستا بر اساس نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی  و همچنین  جلب  مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تامین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری از مولفه‌های مهم داوری جشنواره بود.

همچنین  طراحی یا اجرای برنامه برای زنان، کودکان و نوجوانان نیز از دیگر شاخص‌های تأثیرگذار جشنواره است. برخورداری  برنامه و شیوه اجرای آن از خلاقیت و نوآوری، قابلیت الگوبرداری و استمرار و مداومت برنامه‌ها، اهتمام ویژه به توسعه و تجهیز فضاها و بناهای  حوزه کتاب روستاها در برنامه‌های طراحی شده، قابلیت و ضمانت اجرا داشتن برنامه‌های ترویج کتابخوانی از دیگر مولفه‌های قابل اعتنا برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و عشایری بود.

با توجه به همه گیری بیماری کرونا و انجام فعالیت¬های ترویج کتابخوانی در فضای مجازی  و بهره¬گیری از ظرفیت فضای مجازی برای ادامه فعالیت¬های ترویج به روستاها و مروجانی که استفاده حداکثری از  این ظرفیت داشتند نیز توجه شده است و  در داوری¬ها به این نوع اقدام¬ها و فعالیت¬ها امتیاز  قابل توجهی داده شده است.
فراخوان هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اول پاییز ۱۳۹۹ منتشر شده و فرصت ارسال آثار تا پایان دیماه بود. در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ۱۰ روستا برگزیده و ۱۵  روستا نیز مورد تقدیر قرار می‌گیرند و به هر یک از روستاها و آبادی‌های عشایری دوستدار کتاب جوایزی تا سقف پانصد میلیون ریال اهداء می‌شود.
 

کپی