اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

جزئیات برگزاری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

جزئیات برگزاری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

شرایط کرونا باعث شده که سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم به فضای مجازی روی بیاورد. این نکته‌ای است که رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به آن اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی با بیان این موضوع که در سی‌وهفتمین دوره مسابقات قرآن کریم درصدد صرفه‌جویی ۶۰ درصدی مسابقات هستیم، گفت: ما درصدد هستیم این مسابقات را در فضای مجازی ترویج بدهیم و پیش‌بینی ما این است که بین ۶ تا ۸ میلیون بازدید کننده در این دوره از مسابقات داشته باشیم.
در این دوره از مسابقات دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم و همایش کتابت قرآن برگزار خواهد شد. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این باره گفت: هدف از برگزاری این مسابقات تکریم منزلت قرآن به عنوان کتاب اندیشه و عمل و کتابی برای زندگی است، همچنین تکریم منزلت قاریان و حافظان نیز از دیگر اموری است که در این مسابقات به دنبال آن هستیم، درصددیم با غیرحضوری شدن مسابقات کاهش ۶۰ درصدی هزینه‌ها را داشته باشیم.
خاموشی عنوان کرد: این غیر حضوری شدن مسابقات فرصتی است که می‌توانیم این کتاب ارزشمند را بیشتر از گذشته در فضای مجازی رشد بدهیم، مسابقات سراسری قرآن کریم که اخیراً برگزار شد در حدود دو ونیم میلیون بازدیدکننده در فضای مجازی داشت همچنین مسابقات بین‌المللی نیز بین ۶ تا ۸ میلیون بازدید کننده داشت.
او برگزاری جشنواره قرآنی در ایام شیوع کرونا را نشانه زنده بودن اسلام و قرآن خواند:«در این ایام کشورهای دیگر، مسابقات قرآنی خود را تعطیل کردند، ایران تنها کشوری است که مسابقات را متوقف نکرد و به صورت استودیویی مسابقات را برگزار کرد.»
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: اهتمام جمهوری اسلامی ایران این است که با ایجاد این موج قرآنی وحدت را بیشتر از گذشته در سطح جهان نشان بدهیم، همزمان با این دوره از مسابقات دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم برگزار و نفرات برتر در اختتامیه معرفی می‌شود و در دومین همایش کتابت قرآن کریم نیز از نفرات برتر تقدیر خواهیم کرد.
در سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در بخش آقایان در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ کل قرآن کریم مسابقات برگزار می‌شود و در چهارمین دوره در بخش بانوان در رشته حفظ کل قرآن کریم و چهارمین دوره طلاب علوم دینی در رشته‌های قرائت تحقیق و تفسیر، قرائت ترتیل و تفسیر، حفظ کل و تفسیر و خطابه و تفسیر تخصصی قرآن کریم برگزار خواهد شد.
سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری مرحله مقدماتی دی ماه سال ۹۸ برگزار شد.در مرحله نیمه نهایی که به صورت غیرحضوری از تاریخ ۳۰ دی تا دوم بهمن ماه به صورت مجازی برگزار شد. از این مرحله ۵۷ نفر از ۲۶ کشور جهان به مرحله نهایی راه پیدا کردند که رقابت این مرحله نیز طی روزهای ۱۶ تا ۲۰ اسفندماه برگزار می‌شود که این مسابقات از طریق شبکه و رادیو قرآن و همچنین فضای مجازی پخش خواهد شد.


 

کپی