اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

دردسر میهمانی لاکچری آقازاده ژاپنی
خانم «ماکیکو یامادا» مسئول روابط عمومی دفتر نخست‌وزیر ژاپن در پی رسوایی میهمانی پر هزینه‌ای که پسر نخست‌وزیر در آن دخیل بود، از سمتش استعفا کرد و خود نخست‌وزیر نیز مجبور شد تا از مردم کشورش عذرخواهی کند. مسئول روابط عمومی دفتر نخست‌وزیر ژاپن در میهمانی پر هزینه ۷۰ هزار ینی برای هر نفر (۷۰۰ دلار) «سایگو سوگا»، با حضور پسر نخست‌وزیر و سایر اعضای کمپانی فیلمسازی «توهوکوشینشا» شرکت کرده بود. این کمپانی خدمات و سرویس‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را ارائه می‌دهد. اخیراً نیز، رسانه‌های ژاپن گزارش کردند که دست‌کم ۱۳ مقام از وزارت ارتباطات این کشور «مرامنامه اخلاقی کارمندان دولت» را با شرکت در این میهمانی پرهزینه این شرکت که به پسر نخست‌وزیر ژاپن تعلق دارد، نقض کرده‌اند. رئیس کمپانی توهوکوشینشا نیز ماه گذشته میلادی از سمتش استعفا کرد.
---
 
یک مرد ۴۰ ساله نخستین مبتلا به کرونا
دانشمندان سازمان بهداشت جهانی در روند تحقیقات خود با فردی که می‌تواند «بیمار صفر» یا اولین فرد مبتلا به کووید۱۹ باشد صحبت کردند. این مرد 40 ساله کارمند است و به‌نظر می‌رسد او در تاریخ ۸ دسامبر آلوده به ویروس شده باشد. او برای یک شرکت خصوصی کار می‌کند و اخیراً هیچ سفری نرفته است. این «بیمار صفر» به سازمان بهداشت جهانی گفته است که خانواده‌اش از فروشگاه غذایی دیگری در ووهان خرید می‌کردند و نه از بازاری که به‌عنوان آغازگر شیوع ویروس شناخته شده است. سازمان بهداشت جهانی می‌خواهد بازار ووهان را بررسی کند تا مشخص کند چه نوع حیواناتی در آن فروخته می‌شود. آنها همچنین می‌خواهند بفهمند آیا از ۱۷۴ مورد ابتلا در ماه دسامبر ۲۰۱۹ کسی به این بازار رفت‌وآمد می‌کرده یا خیر. ووهان حدود ۴۰۰ مرکز فروش مواد غذایی دارد که به جمعیت ۴۰۰ میلیونی غذا می‌رسانند. محققان سازمان بهداشت جهانی می‌گویند که در بازار ووهان حداقل دو نوع حیوان یعنی راسوی سرنواری و خرگوش که می‌توانند انتقال دهنده ویروس باشند، پیدا شده است.
 
 
---
 
اتهام جنسی چین به زنان مسلمان اویغور
دعوای چین و زنان مسلمان اویغور بالا گرفت. در هفته‌های گذشته گزارش‌های مختلفی در مورد آزار جنسی زنان اویغور در استان سین کیانگ چین منتشر شد و چند زن مسلمان از شکنجه، آزار جنسی و عقیم‌سازی در یک کمپ کار اجباری در غرب چین سخن ‌گفتند. سخنگوی وزارت خارجه چین حالا با در دست داشتن عکس چند زن اویغور اتهاماتی را علیه آنان مطرح کرد تا اصالت آنها و صحبت‌هایشان را زیر سؤال ببرد. او در جلسه‌ای با حضور خبرنگاران زنان مصاحبه کننده را به رفتار منافی عفت و بیماری‌های جنسی متهم کرده است. گفتنی است سازمان ملل متحد و گروه‌های حقوق بشری چین را به زندانی کردن بیش از یک میلیون مسلمان اویغور و بهره‌کشی از آنان متهم می‌کنند اتهامی که چین همواره آن را رد می‌کند.
 
 
 
---
ترامپ: حزب جدید نمی‌زنم
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق امریکا، در اولین سخنرانی خود پس از شکست در انتخابات اعلام کرده است که قصد خروج از حزب جمهوریخواه و تأسیس یک حزب جدید را ندارد. او تأکید کرد از این پس بر احیای قدرت جمهوریخواهان در برابر دموکرات‌ها متمرکز خواهد بود. دونالد ترامپ پیش‌بینی کرد که دموکرات‌ها در انتخابات  میان دوره‌های ۲۰۲۲ شکست بخورند و سپس در سال ۲۰۲۴ کاخ سفید را به جمهوریخواهان واگذار کنند.
 
 
---
 
کاهش چشمگیر مرگ کرونایی در انگلیس
دولت بریتانیا اعلام کرد تاکنون بیش از بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. علاوه‌ بر این، حدود ۸۰۰ هزار نفر نیز موفق به دریافت دوز دوم واکسن کرونا شده‌اند و به این ترتیب طی هفته گذشته، از هر سه بریتانیایی دست‌کم یک نفر دوز اول واکسن را دریافت کرده است. آمارهای رسمی همچنین نشان می‌دهد که بریتانیا به لحاظ سرعت اجرای طرح واکسیناسیون همگانی در میان کشورهای اروپایی پیشتاز است.
براساس آمارهای رسمی، از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون، بیش از ۱۲۲ هزار نفر در بریتانیا به‌دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند. این رقم بالاترین آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در میان کشورهای اروپایی گزارش شده است. وزارت بهداشت انگلیس روز یکشنبه از شناسایی و ثبت بیش از شش هزار مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. تازه‌ترین آمارها نشان‌دهنده کاهش شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در هفت روز گذشته است. بر همین اساس، نرخ مرگ ‌و میر ناشی از این بیماری تا ۳۳.۵ درصد کاهش یافته است.
 
کپی