اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کلاهبرداری ۲ میلیاردی در فضای مجازی

کلاهبرداری ۲ میلیاردی در فضای مجازی

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات از دستگیری کلاهبرداری خبر داد که با ساخت سایت جعلی بانک ازکاربران فضای مجازی ۲ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود.

 سرهنگ داود معظمی گودرزی اظهار داشت: شخصی به پلیس فتا مراجعه و بیان کرد بیش از ۴۸۰ میلیون ریال به صورت غیرمجاز در چند مرحله از حساب بانکی اش برداشت شده است، در همین خصوص پرونده اولیه تشکیل و بررسی موضوع در اختیار تیمی از ماموران قرار گرفت.

وی عنوان کرد: شاکی اظهارکرد، قصد انجام عملیات بانکی از طریق اینترنت بانک خود را داشتم که با جستجوی واژه اینترنت بانک در موتور جستجوگر گوگل نام اینترنت بانک مورد نظر خود را جستجو کردم و وارد اولین سایتی که مشاهده کردم شدم، هرچه تلاش کردم موفق به انجام عملیات بانکی خود نشدم و پس از دقایقی متوجه کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز در چند مرحله به مبلغ مجموعا ۴۸۰ میلیون ریال از حساب شدم.

رییس پلیس فتا تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا با بهره گیری از روش‌های علمی و سایبری موفق به شناسایی مجرم و دستیابی به اطلاعات هویتی وی شده و متوجه شدند سارق با ایجاد یک سایت شبیه اینترنت بانک اصلی مورد نظر اطلاعات حساب بانکی کابران فضای مجازی را سرقت می‌کند.

این مقام مسئول توضیح داد: با محرز شدن هویت مجرم برای پلیس و جمع آوری مستندات کامل و جامع، پرونده وارد مرحله عملیاتی شد و پس از تشریفات قضائی متهم در محل اختفای خود در یکی از شهر‌های حومه تهران دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیکی به پلیس فتا منتقل شد.

سرهنگ گودرزی خاطرنشام کرد: این شیاد سایبری پس از حضور در پلیس فتا پایتخت و روبه رو شدن با مدارک و مستندات انکارناپذیر پلیس لب به اعتراف گشود و معترف شد، یک سایت جعلی شبیه ساز اینترنت بانک طراحی کردم و با این روش از بیش از ۱۱ نفر از شهروندان با ارزش ریالی بیش از ۲ میلیارد ریال کلاهبرداری کردم که توسط پلیس دستگیر شدم./میزان

کپی