اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بغداد: پاپ برای سفر به عراق در موعد مقرر مصمم است

بغداد: پاپ برای سفر به عراق در موعد مقرر مصمم است

سخنگوی وزارت خارجه عراق امروز ( دوشنبه) تاکید کرد که پاپ فرانسیس قصد دارد سفرش به عراق را در تاریخ مقررش یعنی پنجم ماه جاری میلادی (جمعه) انجام دهد.

 احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق امروز در گفتگو با شبکه خبری روسیا الیوم اظهار کرد: جزئیات تلاش‌های انجام شده از سوی تمامی نهادهای دولتی از جمله تیم‌های فرعی کمیته عالی برگزارکننده سفر پاپ فرانسیس (رهبر کاتولیک‌های جهان) تا این ساعت، میزان بالای توجه آنها به این سفر و به‌کارگیری تمامی امکانات برای آن را نشان می‌دهند.

الصحاف گفت: این سفر اهمیت تاریخی، فرهنگی و تمدنی عراق را نشان می‌دهد و ملت ما شایسته آن هستند که تمامی نهادها برای انجام این دیدار تلاش کنند، با وجود چالش‌های بزرگی که با آنها مواجه هستیم اما اراده‌ای از طرف پاپ وجود دارد که این سفر را در تاریخ انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق افزود: این سفر به منزله ماموریتی ملی برای کشور و نهادهای آن و به معنای برخورد انسانی و مذهبی است که چه بسا بعدها هرگز تکرار نشود، عراق کشور ادیان، گروه‌ها مذهبی و نمادهای مختلف است و این سفر تقویت دیگری برای این ویژگی است.

در مقابل کارشناسان و متخصصان بهداشتی نسبت به سفر آتی پاپ فرانسیس به عراق و پیامدهای آن بر شیوع ویروس کرونا در عراق هشدار دادند.

کارشناسان بهداشت گفتند، با توجه به اینکه حضور رهبر کاتولیک‌های جهان در عراق ممکن است موجب تجمع مردم شود و این امر به شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا در این کشور دامن بزند، با سفر پاپ به عراق در هفته جاری مخالف هستند.

روزنامه القدس العربی نوشت، این کارشناسان سفر پاپ فرانسیس، رهبر ۸۴ ساله کاتولیک‌های جهان به عراق را بین پنجم تا هشتم مارس نگران کننده خواندند و گفتند، سیستم شکننده بهداشت عراق ممکن است نتواند با شیوع گسترده کرونا مقابله کند.

پاپ و ۲۰ تن از همراهانش و دهها تن از روزنامه نگارانی که در هواپیمای وی برای سفر به عراق حضور خواهند داشت، واکسینه شده‌اند.

کارشناسان بهداشت گفتند، نگرانی آنها درمورد سلامتی ملت عراق است که هنوز واکسینه نشده‌اند.

قرار است پاپ فرانسیس روز جمعه برای سفری چهار روزه وارد عراق شده و در این سفر با مسیحیان عراقی که از جنگ‌ها و داعشی‌ها آسیب دیده‌اند، ابراز همبستگی کند./ ایسنا

کپی