اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

عزیزی خادم و امید به روزهای بهتر فوتبال

عزیزی خادم و امید به روزهای بهتر فوتبال
داریوش مصطفوی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال

دیروز روز مهمی برای فوتبال ایران بود و بالاخره فردی به عنوان رئیس، سکان هدایت فدراسیون فوتبال را برعهده گرفت.

در هر حال اعضای مجمع به شهاب‌الدین عزیزی خادم اعتماد کردند و این مسئولیت مهم را به او سپردند.پیش از این گفته بودم شخصی باید به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شود که از جنس فوتبال باشد و علاوه بر این شم اقتصادی بالایی داشته باشد که از نظر من عزیزی خادم چنین فاکتورهایی دارد. بخصوص که در چند سال اخیر برخی باعث شدند فدراسیون از نظر اقتصادی لطمات زیادی بخورد.

خیلی‌ها معتقد بودند باید فرد فوتبالی به عنوان رئیس انتخاب شود نه شخصی سیاسی که البته این موضوع درستی است. عزیزی خادم پیش از این پست‌های سیاسی داشته اما او با ورزش بیگانه نیست. با این انتخاب، حیدر بهاروند هم به عنوان سرپرست نایب رئیس دوم انتخاب شد؛ او در این مدت در فدراسیون بوده و آدمی فوتبالی است و دانش و تجربه خوبی دارد و می‌تواند به رئیس جدید مشاوره بدهد. با ترکیب عزیزی خادم و بهاروند می‌توان امیدوار بود که فوتبال روزهای خوبی تجربه و بتواند مشکلات را یکی پس از دیگری رفع کند.

اکثر افرادی که در فوتبال فعالیت داشتند و رئیس فدراسیون فوتبال بودند به این رشته کمک کردند و برای فوتبال زحمت کشیده‌اند. در طول این سال‌ها کیومرث هاشمی و علی کفاشیان جزو افرادی بودند که در قواره ریاست فدراسیون نبودند و تخصصی در این موضوع نداشتند و این موضوع باعث شد تا فوتبال ما با مشکلاتی مواجه شود. از زمانی که سیاسیون وارد فوتبال شدند فدراسیون با چالش‌های زیادی مواجه شد در حالی که فوتبال باید با ماشین خودش حرکت کند و آدم‌های فوتبالی اداره امور را در دست بگیرند. گرچه از همین دیروز و با انتخاب عزیزی خادم انتقادات از او آغاز شد در حالی که او هنوز کارش را آغاز نکرده و قطعاً کار سختی در پیش خواهد داشت چرا که فوتبال ایران با چالش‌های زیادی مواجه است. فوتبال بدهی‌های زیادی دارد و قرارداد با ویلموتس باعث شد تا این رشته از نظر اقتصادی دچار چالش شود و حتی به مرز ورشکستگی برسد که حالا رئیس جدید باید به فکر رفع این موضوع باشد. یکی از اقدامات مورد نیاز فدراسیون فوتبال تشکیل کمیته استعدادیابی است چرا که این موضوع در چند سال اخیر کاملاً مغفول مانده است. زمانی استعدادهایی همچون علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، کریم باقری و... به فوتبال ایران معرفی شدند اما در حال حاضر از نظر استعدادیابی مشکلاتی داریم که رئیس جدید باید با تشکیل کمیته مربوطه این مشکل را برطرف کند. این موضوع یکی از فاکتورهای مهم برای پیشرفت فوتبال کشورمان است. ما از لحاظ استعداد، معدن فوتبال هستیم اما متأسفانه برخی‌ها خیانت کردند و در بحث استعدادیابی کاری انجام ندادند و این موضوع باعث شد تا فوتبال ما در برخی مقاطع نتایج خوبی کسب نکند.

برخی‌ها اعتقاد داشتند که این دوره از انتخابات فدراسیون فوتبال مهندسی شده است در حالی که این یکی از انتخابات پاک بود. چرا که اگر این انتخابات مهندسی شده بود، انتخابات به دور دوم کشیده نمی‌شد و در همان دور اول رئیس انتخاب می‌شد. حضور علی کریمی در جمع کاندیداها اتفاق خوبی بود اما نمی‌توان گفت که باید او به عنوان ریاست فدراسیون انتخاب می‌شد چرا که کسی باید به عنوان ریاست فدراسیون انتخاب شود که هم فوتبالی باشد و هم تجربه و دانش مدیریتی در این سطح را داشته باشد. دانش فوتبال تنها 20 درصد در مدیریت فدراسیون تأثیرگذار است و 80 درصد دیگر به ارتباط با ای‌اف‌سی، فیفا و سایر نهاد‌های بین‌المللی برمی‌گردد. یکی از چالش‌های جدی فوتبال ما موضوع اساسنامه است چرا که گفته می‌شود اساسنامه پس از اصلاح هم همچنان ایراداتی دارد که باید برطرف شود.

بیشتر بخوانید:

رضاییان: از نتیجه انتخابات فدراسیون فوتبال سورپرایز شدم/ فدراسیون جدید ۴ کار کلیدی انجام دهد

کپی