اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
فدراسیون فوتبال بالاخره نفر اول خود را شناخت؛ جلوس شهاب الدین عزیزی خادم روی صندلی داغ

عزیزی که ناگهان رئیس شد

عزیزی که ناگهان رئیس شد
حامد جیرودی

بالاخره روز سرنوشت‌ساز فوتبال ایران فرارسید. روزی که فدراسیون فوتبال پس از حدود یک سال و دو ماه رئیس جدید خود را شناخت تا حداقل از حیث مدیریتی از بلاتکلیفی خارج شود.

برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون، سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزیده شد؛ ساختمان سیاسی معروف و شیکی که به خودی خود نشان از اهمیت این انتخابات داشت. جلسه‌ای که طبق برنامه قرار بود از ساعت 10 صبح دیروز آغاز شود ولی تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان حدود یک ساعت قبل‌تر خود را به سالن اجلاس رساندند تا تمام جزئیات را زیرنظر گرفته و از آنها خبر و عکس تهیه کنند. اهالی رسانه حدود ساعت 9:30 به طبقه دوم سالن اجلاس راهنمایی شدند و هر کدام در صندلی‌هایی که نام‌شان روی آن درج شده بود، نشستند ولی عکاسان به‌خاطر فضای کمی که در اختیارشان قرار گرفته بود و در واقع فاصله اجتماعی چندان رعایت نشده بود، ناراحت بودند. با این حال، توجه بسیاری به گوشه‌ای از سالن بود که علی کریمی یکی از کاندیداهای ریاست فدراسیون آنجا نشسته بود. جادوگر که قامت یک مدیر به خود گرفته بود، در ردیف دوم صندلی‌های طبقه اول با دیگر کاندیدای ریاست فدراسیون یعنی کیومرث هاشمی در حال گفت‌و‌گو بود و اعضای مجمع هم در گروه‌های چند نفره به صحبت با هم مشغول بودند و مشخص بود که بحث اصلی پیرامون انتخاب مرد اول فوتبال ایران بود. جالب اینکه دوربین سالن هم به‌طور مداوم روی کریمی زوم می‌شد و حرکات او زیر نظر داشت و تصویر او روی 4 مانیتور بزرگی که در سالن وجود داشت، پخش می‌شد. دقایقی بعد مصطفی آجرلو هم آمد و برای خبرنگاران و عکاسان دست تکان داد تا نشان دهد امید زیادی به موفقیت دارد. سردار هم پیش کریمی و هاشمی رفت و با آنها احوالپرسی کرد و بعد از آن هم شهاب‌الدین عزیزی خادم کنارشان آمد و با سایر کاندیداها سلام و احوالپرسی کرد.

اعضای هیأت رئیسه سابق فدراسیون هم در ردیف اول مستقر شدند تا جلسه شروع شود. ساعت 10:15 بود که جلسه با قرائت آیاتی از قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد و بعد از آن هم مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون صحبت‌های خود پیرامون چگونگی برگزاری انتخابات را انجام داد. در گوشه‌ای از طبقه دوم هم نقاش جوانی در حال به تصویر کشیدن کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال بود و با تکمیل شدن کارش نشان داد که از تبحر خوبی در این زمینه برخوردار است. در این میان نبی که عینکش را نیاورده بود، اعلام کرد که به درستی چهره‌ها را نمی‌بیند و در ادامه گفت: «۸۶ نفر از اعضای مجمع آمده‌اند و یک نفر در ترافیک گیر کرده است.»

جلسه با صحبت‌های حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون ادامه پیدا کرد و بعد هم کلیپی از بازیکنان درگذشته تاریخ تیم ملی فوتبال ایران پخش شد که حال و هوای خاصی به جلسه داد. سپس فلاحتی رئیس کمیته انتخابات صحبت‌های خود را آغاز و تأکید کرد که همه ما مسئولیم و اگر این دنیا جواب ندهیم، باید آن دنیا جواب دهیم و بعد هم تذکراتی داد که نشان می‌داد در اجرای قانون جدی است. رأی‌گیری پست ریاست که آغاز شد، نبی به اعضای مجمع هشدار داد که دست‌تان را بگیرید روی برگه‌ها، چون لنز عکاسان قوی است و معلوم می‌شود به چه کسی رأی داده‌اید! در ادامه رؤسای هیأت‌ها و مدیران باشگاه‌های لیگ برتری و دیگر اعضای مجمع ۳ نفر به ۳ نفر رأی دادند.

تصاویر مانیتور سالن هم نشان می‌داد که نمایندگان فیفا به صورت آنلاین با دقت جلسه را می‌بینند و 2 نماینده ای‌اف‌سی هم در سالن حاضر بودند. احسان حاج صفی کاپیتان تیم ملی هم که قبل از شروع جلسه خوش و بش گرمی با کریمی داشت، برگه‌اش را در داخل صندوق انداخت. آن عضو مجمع که در ترافیک مانده بود هم آمد تا هر ۸۷ نفر رأی داده باشند. در پایان رأی‌گیری مشخص شد عزیزی خادم 35 و هاشمی 24 رأی آورده‌اند تا انتخابات به دور دوم کشیده شود. آجرلو با 18 و کریمی با 9 رأی از انتخابات حذف و سالن را ترک کردند. به هنگام ترک سالن توسط کریمی، حاضران او را تشویق کردند؛ همان‌هایی که تنها 9 نفرشان به او رأی داده بودند! در دور دوم هم رقابت شدیدی وجود داشت که هاشمی 38 رأی آورد و عزیزی خادم با 49 رأی به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد. او حالا سکاندار کشتی توفان‌زده‌ای شده که چشم میلیون‌ها ایرانی به آن است و باید دید او در این 4 سال چه عملکردی از خود به جای خواهد گذاشت.

بــــرش

عزیزی خادم کیست؟

شهاب‌الدین عزیزی خادم که حالا به مدت 4 سال ریاست این فدراسیون را عهده‌دار شده، مدیری 43 ساله است که در سوابق ورزشی‌اش عضویت در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال و ریاست هیأت مدیره دو باشگاه پیکان و سایپا دیده می‌شود و بیشتر به مدیری اقتصادی شهرت دارد. رشته تحصیلی رئیس جدید فدراسیون فوتبال حقوق بین‌الملل است که وی در این رشته مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرده است. عزیزی خادم که بیشتر فعالیتش در بنگاه‌های اقتصادی کشور بوده در دوران حضورش در فدراسیون فوتبال به‌عنوان عضو هیأت رئیسه توانسته بود بارها در سفرهای تیم ملی پرواز اختصاصی را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

رضاییان: از نتیجه انتخابات فدراسیون فوتبال سورپرایز شدم/ فدراسیون جدید ۴ کار کلیدی انجام دهد

کپی