اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
بارش برف و باران در 22 استان کشور

برف و کاهش دما گریبانگیر زلزله زدگان سی‌سخت

برف و کاهش دما گریبانگیر زلزله زدگان سی‌سخت
زهره افشار خبرنگار

پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد امروز در استان کهگیلویه و بویر احمد بویژه شهرزلزله زده سی‌سخت شاهد بارش سنگین برف و باران خواهیم بود و مسئولان این استان باید تدابیر لازم را برای در امان نگه داشتن 2500 خانواری که پس از زلزله در زیر چادر بسر می‌برند بیندیشد.

«صادق ضیاییان» مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی به «ایران »گفت: امروز دوشنبه هم در جنوب غربی استان اصفهان و هم کهگیلویه و بویر احمد وضعیت نارنجی هواشناسی اعلام کرده‌ایم و از روز گذشته هشدارهای لازم به مسئولان شهر زلزله زده سی سخت داده تا مبادا حجم بالای بارش‌ها که انتظار می‌رود در بخش‌هایی ازکهگیلویه و بویر احمد از جمله شهر سی‌سخت به شکل برف باشد مشکلات زلزله زدگان را بیشتر کند‌.
وی افزود: کمینه دمای هوای شهر سی‌سخت دیروز (یکشنبه) منفی 4 و بیشینه دما 9 درجه سانتیگراد بود که امروز انتظار می‌رود کمینه دما منفی یک باشد با این تفاوت که بیشینه دما از 3 درجه بالاتر نمی‌رود و این مسأله ما را نگران مردم زلزله زده کهگیلویه و بویر احمد می‌کند.
ضیاییان تصریح کرد: دیروز همچنین در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان و کرمانشاه شاهد بارش پراکنده برف و باران بودیم.
وی تأکید کرد: اما در روز دوشنبه استان‌های بیشتری تحت تأثیر این سامانه قرار می‌گیرند و حدود 22 استان از جمله استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات استان‌های کرمانشاه و لرستان، مرکزی، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه جنوبی خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران بارش خواهند داشت که بارش در ارتفاعات به شکل برف خواهد بود.
وی تأکید کرد: این بارش‌ها می‌تواند با افزایش حجم رواناب موجب آب‌گرفتگی معابر عمومی شود و اختلال‌هایی را در سفرهای برون شهری به‌وجود آورد، لذا توصیه می‌شود رانندگان ضمن احتیاط در جاده‌های کوهستانی ماشین خود را به امکانات ایمنی و گرمایشی تجهیز و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.ضمن اینکه از مردم می‌خواهیم در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توقف نکنند و در فعالیت‌های کوهنوردی احتیاط لازم را داشته باشند.
مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد: روز سه‌شنبه بارش‌ها خفیف‌تر خواهد شد ،اما باز هم در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال و شرق اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان، فارس، جنوب بوشهر، شمال و غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین شاهد بارش پراکنده خواهیم بود. این سامانه بارشی روز سه‌شنبه از کشور خارج می‌شود ،اما در روز‌های پایانی هفته باید منتظر سامانه جدیدی باشیم که در پایان هفته بارش‌های خوبی را در استان‌های نیمه غربی و نوار شمالی داشته باشد .
ضیاییان گفت: در پایان هفته تغییر قابل توجهی در دمای استان‌های مختلف نخواهیم داشت و حتی در بعضی استان‌ها دما چند درجه افزایش خواهد داشت.

کپی