اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

هزینه کرونایی کاخ سفید برای خبرنگاران
کاخ سفید از روز دوشنبه قرار است برای تست کرونا از خبرنگارانی که قصد دارند در نشست‌های خبری شرکت کنند مبلغ ۱۷۰ دلار دریافت کند. مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند، پرداخت هزینه‌های آزمایش‌های کرونا بودجه کاخ سفید را دچار مشکل می‌کند و به همین دلیل، این هزینه‌ها بایستی توسط سازمان‌های خبری تأمین شوند. خبرنگارانی که بدون تست منفی کرونا هستند اجازه ورود به محوطه کاخ سفید را ندارند به این معنا که ممکن است برخی از اعضای رسانه‌ها نتوانند در جلسات کاخ سفید حاضر شوند.
 
 
---
 
کشتار در مکزیک
مقام‌های مکزیک می‌گویند 10 نفر در بیرون خانه‌ای در ایالت غربی خالیسکو در مکزیک کشته‌ شده‌اند. دفتر دادستانی گفت مهاجمان سوار بر یک خودروی شاسی بلند به سوی قربانیان آتش گشودند. پلیس اجساد را در پیاده رویی در شهر گوادالاخارا مرکز ایالت خالیسکو پیدا کرده است. یک پسر بچه و یک زن نیز در این حادثه آسیب دیدند. خالیسکو مرکز نسل جدید کارتل مواد مخدر مکزیک است که با همین نام شناخته می‌شود و از خشن‌ترین و قدرتمندترین کارتل‌های این کشور به شمار می‌رود. رهبر کارتل خالیسکو روبن اوسگوئرا معروف به «ال منچو» است که سابق بر این افسر پلیس بود.
 
 
---
 
رسوایی تقلب واکسنی در برزیل
بنا به گزارش‌ها در چند شهر برزیل افراد یا گروه‌های سودجو در تزریق واکسن کرونا، شهروندان را فریب داده‌اند. گفته می‌شود بسیاری از افرادی که واکسن کافی دریافت نکرده‌اند، به دادگستری شکایت برده‌اند. گفته می‌شود مأمورانی که کار تزریق واکسن را به‌عهده داشتند، از تزریق کامل و درست دوز واکسن خودداری کرده‌اند. این ظن وجود دارد که آنها مقداری از مایه را یا برای فروش غیرقانونی یا برای خویشان و نزدیکان خود نگاه داشته‌اند. در ریودوژانیرو پلیس درباره تقلبات و تخلفات احتمالی مشغول تحقیق است.
 
 
 
---
اعتراض خونین میانمار
برخورد پلیس میانمار با معترضان به کودتا در این کشور امروز هم ادامه یافت و تظاهرات خیابانی در شهرهایی نظیر یانگون- که در هفته‌های اخیر مرکز این اعتراضات بوده- و چندین شهر دیگر هم ادامه یافته است. براساس گزارش‌ها دست کم شش نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. گفته شده پلیس در مقابله با تظاهرکنندگان از گازاشک‌آور، گلوله جنگی و فشنگ‌های مشقی استفاده کرده است.
 
 
---
 
مجوز به «جانسون و جانسون»
سازمان غذا و داروی امریکا، اف دی ای، واکسن تک دوزی «جانسون و جانسون» برای مقابله با ویروس کرونا را رسماً تأیید کرد. این سومین واکسن کووید۱۹ است که در امریکا مجوز می‌گیرد. هرچند واکسن‌های مدرنا و فایزر تاکنون مؤثرشناخته‌ شده‌اند اما نیازمند تزریق دو دوز هستند، درحالی که واکسن «جانسون و جانسون» فقط به یک بار تزریق نیاز دارد. آزمایش‌ها نشان داده است که این واکسن در ۸۵ درصد موارد مانع بروز علائم شدید بیماری می‌شود. این شرکت تاکنون با عرضه ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به امریکا با دولت ایالات متحده به توافق رسیده است. علاوه بر بریتانیا، اتحادیه اروپا و کانادا، سیستم کواکس هم سفارش خرید ۵۰۰ میلیون دوز از این واکسن را داده است.
 
کپی