اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

تست بالینی واکسن تزریقی - استنشاقی کرونا

تست بالینی واکسن تزریقی - استنشاقی کرونا

تست بالینی واکسن رازی کووپارس (پروتئین نوترکیب) با تزریق بر دو داوطلب، از امروز آغاز شد.

  به‌گزارش ایسنا، علی اسحاقی رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، در مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس «پروتئین نوترکیب» که امروز ۱۰ اسفند در بیمارستان رسول اکرم(ص) برگزار شد، گفت: درمورد این واکسن از اسفند ماه مطالعات اولیه را انجام دادیم و مراحل مختلفی را طی کرد. طراحی اولیه صورت گرفت و در فروردین ماه فرمولاسیون این واکسن انجام شد و در اردیبهشت و خرداد ماه تزریق به میمون را انجام دادیم و مطالعات گسترده در فاز پیش بالینی صورت گرفت. از اواخر مرداد ماه مدارک مختلفی به وزارت بهداشت ارائه شد و ۲۷ دی ماه مجوز انجام کارآزمایی بالینی واکسن را دریافت کردیم. هفته گذشته نیز مجوز cta اخذ شد و امروز هم اولین تزریق‌ها انجام می‌شود.
وی افزود: قرار است ۱۳۳ نفر در فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن و واکسن‌نما دریافت کنند که ۱۳ نفر پیشقراول هستند. از ۱۳ نفر فرد پیشقراول امروز ۱۰ اسفندماه در روز اول کارآزمایی بالینی دو نفر واکسن یا واکسن‌نما دریافت می‌کنند. اسحاقی افزود: ۱۳نفر ابتدایی قرار است طی ۸ روز تزریق واکسن را تجربه کنند. امروز دو نفر و سپس معمولاً یک روز درمیان تزریق واکسن را تا اتمام ۱۳ نفر خواهیم داشت. سپس ۱۲۰ نفر دیگر وارد مطالعه می‌شوند و پس از ۲۳ روز باید تزریق واکسن فاز یک به اتمام برسد. مجوزهای فاز دوم مطالعه را هم اخذ کرده‌ایم اما باید نتایج فاز یک را ارائه داده و سپس فاز دوم را آغاز کنیم. وی تأکید کرد: کسانی که امروز (روز صفر) واکسن دریافت می‌کنند، ۲۱ روز بعد دوز دوم (عضلانی) و ۵۱ روز بعد دوز سوم واکسن که استنشاقی است را دریافت می‌کنند.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی درباره این دو نفری که امروز واکسن دریافت می‌کنند، تصریح کرد: این دو نفر از طریق ثبت‌نام در سایت داوطلبان کارآزمایی بالینی انتخاب شدند.
 
کپی