اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سازمان‌ ملل درباره دور شدن کشورها از تعهدات توافق پاریس هشدار داد

سازمان‌ ملل درباره دور شدن کشورها از تعهدات توافق پاریس هشدار داد

پاتریشیا اسپینوزا دبیر تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد با استناد به گزارش این سازمان درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هشدار داد: کشورها از تعهدات شان در قبال اهداف آب و هوایی در توافق پاریس بسیار فاصله گرفته اند.

 گاردین نوشت: اولین ارزیابی تعهدات کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دهه آینده به عنوان یکی از اجزای مهم توافق آب و هوایی پاریس نشان داده که آنچه تاکنون کشورها در راستای اهداف توافق پاریس انجام داده اند بسیار کمتر از اقدامات لازم برای جلوگیری از تغییرات مخرب آب وهوایی است.

این گزارش افزود: اگر همه کشورها تا به حال به همه تعهدات شان عمل کرده بودند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در جهان تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۰ میلادی تنها یک درصد کاهش خواهد یافت.

دانشمندان گفته اند برای اینکه از گرمایش زمین ۱.۵ سانتی گراد قبل از دوران انقلاب صنعتی بالاتر نرود- یعنی در راستای آنچه که در توافق آب و هوایی پاریس آمده است- به کاهش ۴۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای در ۱۰ سال آینده نیاز هست.

گزارش ارزیابی سازمان ملل متحد که جمعه این هفته منتشر شد تنها حدود یک - سوم از کشورهای مسئول در انتشار گازهای گلخانه ای در جهان را پوشش می دهد. از بین ۱۹۷ امضا کننده توافق پاریس فقط ۷۵ کشور طرح اقدام ملی خود را برای کاهش چنین گازهایی از حالا تا سال ۲۰۳۰ ارائه داده اند.

برخی از کشورهایی که بزرگترین نقش را در انتشار گازهای گلخانه ای دارند مانند چین، آمریکا و هند هنوز طرح اقدام ملی خود را ارائه نداده اند. سازمان ملل گفته که بدون اقدام این کشورها نشست آب وهوایی COP۲۶  که قرار است ماه نوامبر برگزار شود نتیجه ای نخواهد داشت.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد گفته سال ۲۰۲۱ نقش تعیین کننده ای در مقابله با تغییرات آب و هوایی دارد و گزارش این سازمان را «هشدار قرمز» برای کره زمین توصیف کرده است.

وی گفت: این گزارش نشان می دهد که دولت ها به هیچ وجه به آنچه که برای دستیابی به اهداف توافق پاریس نیاز هست، نزدیک نیستند. کشورهایی که بیشترین نقش را در انتشار گازی های گلخانه ای دارند باید تا قبل از اجلاس آب و هوایی گلاسگو با سرعت بیشتری در جهت کاستن از چنین گازهایی تا سال ۲۰۳۰ در طرح اقدام ملی خود گام بردارند.

گوترش گفت: اهداف سال ۲۰۳۰ نیز اهمیت دارند و طرح های نجات کره زمین از بیماری کووید-۱۹ فرصتی را برای بازگشت به جهانی سبزتر و پاکیزه تر فراهم می کند. تعهدات بلندمدت باید با اقدامات فوری تری برای ایجاد تغییرات مورد نیاز انسان ها و کره زمین مطابقت داشته باشد.

دولت های چین و آمریکا اکنون بیشتر در کانون توجهات قرار دارند و چین به زودی و تا همین هفته آینده قرار است از طرح اقدام ملی ۵ ساله خود رونمایی کند.

آمریکا نیز نشست آب و هوایی بین المللی مهمی را در ۲۲ آوریل برگزار می کند و قرار است در آن طرح ها خود را ارائه دهد.

هلن مونت فورد معاون موسسه «ورلد ریسورس» خواستار طرح های دقیق از سوی این دو کشور شد و گفت: آمریکا باید اهداف عملی و بلندپروازانه ای  را برای کاهش ۵۰ درصدی گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ ارائه دهد و چین باید انتشار گازهای غیر دی اکسید کربن مانند گازهای متان و گازهای صنعتی را مهار کند.

کشورهای اتحادیه اروپا درباره اهداف مشترک خود در کاهش ۵۵ درصدی گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ توافق کرده اند هر چند که برخی از اعضای پارلمان اروپا خواستار افزایش این سطح هستند.

بریتانیا به عنوان کشور  میزبان Cop۲۶ مدعی است که تولید گازهای گلخانه ای خود را تا ۶۸ درصد تا سال ۳۰۳۰ کاهش می دهد.

توافقنامه اقلیمی پاریس که در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ امضا شد، سند جایگزین پروتکل کیوتو است و به عنوان یک نقطه عطف مهم در مبارزه با گرم شدن کره زمین در نظر گرفته می شود. در کنفرانس آب و هوایی ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در فرانسه ۱۹۶ کشور به علاوه اتحادیه اروپا برای اولین بار توافق کردند که گرمایش کره زمین را در مقایسه با دوران پیش از صنعتی تا زیر دو درجه سانتیگراد و در صورت امکان به زیر ۱.۵ درجه محدود کنند. کارشناسان می گویند با مهار تغییرات آب و هوایی به زیر این سطح دما ، تأثیرات زیست محیطی مانند بلایای طبیعی ، خشکسالی و افزایش سطح آب دریاها باید به طور موثر محدود شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با ورود به کاخ سفید اعلام کرد که کشورش را از توافق پاریس خارج می کند. این در حالی بود که باراک اوباما رئیس‌جمهور سلف او این توافق را امضا کرده بود. ترامپ به بهانه مغایرت این پیمان با منافع آمریکا کشورش را از توافق خارج کرد و مدعی شد خروج از این توافق، صنایع زغال سنگ و نفت را رونق خواهد بخشید./ ایرنا

کپی