اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

تصمیم سخت گوایدو

تصمیم سخت گوایدو
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

گوایدو روز چهارشنبه با لباس مبدل از کاراکاس خارج و طبق برنامه قبلی به سمت مرز کلمبیا حرکت کرد. وی قرار بود در مرز ونزوئلا منتظر بماند تا کمک‌ها با عبور از «پل بین‌المللی تیندیتاس» در کلمبیا وارد ونزوئلا شوند.

 البته ما شنیدیم گوایدو همچنین به فکر عبور از مرز است تا جمعه شب در کنسرتی که با حمایت «ریچارد برانسون» میلیاردر بریتانیایی در شهر کوکوتا برگزار می‌شد، شرکت کند و بعد هدایت کمک‌ها به ونزوئلا را برعهده گرفته و روز بعد کمک‌ها را به مرز ونزوئلا برساند و در صورت بروز رویارویی مستقیمی از سوی نیروهای مادورو، شخصاً با آنها مواجه شود. این ایده به دلایل چندی مطلوب نبود. چنین پیشنهادی بسیار مهم و قابل توجه اما در عین حال خطرناک بود و چنین خطری فقط فیزیکی نبود، بلکه از نظر سیاسی هم مخاطره‌آمیز قلمداد می‌شد. به محض این که گوایدو از مرز ونزوئلا خارج می‌شد، احتمال بازگشت او کاهش می‌یافت. اگر گوایدو در خارج از کشور منزوی می‌شد، چه اتفاقی برای کارایی و توان او جهت کنترل و هدایت مستقیم سیاست‌ها و برنامه‌های مخالفان دولت پیش می‌آمد و آیا در معرض تبلیغات مادورو درباره این که او از ترس فرار کرده است، قرار نمی‌گرفت؟ به هیچ وجه نمی‌توانستیم درباره نتیجه اتفاقات روز شنبه پیش‌بینی قاطعی داشته باشیم. نتایج می‌توانست از بسیار خوب تا بسیار بد متغیر باشد. باز شدن مرزها می‌توانست به طور مستقیم اقتدار مادورو را به چالش بکشد یا منطقه مرزی را به صحنه خشونت و خونریزی تبدیل کند و به‌طور بالقوه این احتمال وجود داشت که گوایدو بازداشت شود. شاید هم نتایج بدتری در انتظار بود. من فکر می‌کردم که تلاش برای انتقال کمک‌های انسان دوستانه از مرز بخوبی درک شده و به‌طور کامل قابل اجرا بود. البته درباره طرح‌های بزرگتر هنوز خوب فکر نشده بود و می‌توانست به آسانی به مشکل بخورد.

در بحبوحه این تحولات، با توجه به نزدیک بودن دیدار برنامه‌ریزی شده ترامپ و کیم جونگ اون در هانوی، برنامه سفر از پیش تعیین شده خود به آسیا را کوتاه و شرکت در نشست‌ها در کره را لغو کردم تا بتوانم تا روز شنبه در واشنگتن بمانم و از نزدیک شاهد اتفاقات ونزوئلا باشم. با وجود این که توجه رسانه‌ها به مرز کلمبیا- ونزوئلا و بویژه شهر کوکوتا بود تحولات بسیار چشمگیری نیز از طرف برزیل بروز کرده بود./ ایران

کپی