اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
هاشمی طبا رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی در گفت‌و‌گو با «ایران»:

صداوسیما از فوتبال ثانیه‌ای درآمد دارد ولی حق آن را نمی‌دهد

صداوسیما از فوتبال ثانیه‌ای درآمد دارد ولی حق آن را نمی‌دهد
حامد جیرودی

انتخابات فدراسیون فوتبال امروز برگزار می‌شود تا فوتبال ایران بعد از یک سال و دو ماه که از کناره‌گیری مهدی تاج می‌گذرد، رئیس جدید خود را بشناسد. سیدمصطفی هاشمی طبا رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک در این خصوص به «ایران» گفت:

«مدیریت فدراسیون فوتبال چند ویژگی دارد و فردی که رئیس می‌شود باید از آدم‌هایی که اطلاعات خوبی دارند بدرستی استفاده کند، در واقع شخص محور نباشد. حتی اگر آقای کریمی هم آمد که به زعم بسیاری فوتبالی‌ترین گزینه میان کاندیداها است هم باید از آدم‌های مختلف به‌صورت سازمان یافته استفاده و با همه به‌صورت یکسان برخورد کند. کسی را بر شخص دیگری رجحان ندهد. شرط موفقیت یک مدیر این نیست که خودش بخواهد همه کاره باشد. باید در برابر ناملایمات و مشکلات بایستد و پایداری کند. اینها از لوازم کار است. اگر یک فرد ناراحتی ببیند و بخواهد قهر کند، نمی‌شود و آدم‌هایی که برای این کار می‌آیند باید سر کارشان بایستند و بتوانند با مسائل مختلف مبارزه کنند.» یکی از چالش‌های بزرگ رئیس آینده فدراسیون پرونده غرامت مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی است و اگر رأی نهایی به سود این مربی بلژیکی صادر شود باید بالغ بر 6 میلیون یورو به او پرداخت شود. هاشمی طبا با اشاره به این چالش‌ها، صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: «این یکی از مسائل مهم است ولی چالش‌ها یکی، دو مورد نیست. یکی دیگر از مشکلات بزرگ حق پخش تلویزیونی است. این جزو مواردی است که رئیس جدید باید به سمت حل آن برود و تصمیماتی مثل اینکه دوربین‌ها را به ورزشگاه راه ندهند، درست نیست. فکر می‌کنم امسال مجلس مصوبه‌ای در این مورد داشت. در هر حال منبع مالی مهمی چون پخش تلویزیونی، حق فوتبال است. صداوسیما برای هر فیلم کلی پول می‌دهد و از فوتبال هم ثانیه‌ای درآمد دارد ولی حق فوتبال را نمی‌دهد. این مشکل باید برطرف شود.»
رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی معتقد است نباید توقع داشت که فوتبال و ارکان مختلف آن در آرامش صددرصدی باشند و هیچ گاه شاهد مشکل در آن نباشیم:«در کجای دنیا فوتبال‌شان آرامش کامل دارد؟ به نظر من چنین چیزی ممکن نیست مگر اینکه اصلاً فوتبال نداشته باشند! در همین کشورهای اروپایی با اینکه به چیزهای زیادی رسیده‌اند، کلی ناآرامی مثل تعویض مربی و درگیری‌های مختلف وجود دارد. ما هم باید سعی کنیم مشکلات را به حداقل برسانیم اما توقع اینکه صفر شود، نزدیک به حقیقت نیست. واقعاً این طور نیست که یک نفر بیاید و همه مسائل را حل کند. فوتبال یک مسأله اجتماعی و یک بازی جمعی است. حتی گاهی در داخل یک تیم هم مشکلاتی وجود دارد چه برسد به فدراسیون و تمام زیرمجموعه‌ها و افراد فعال در آن. البته الان در مواردی شرایط خوب است و همفکری و هماهنگی دارند و باید جنبه‌های مثبت را هم ببینیم.»

کپی