اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قم خبر داد؛

اتفاقی نادر در تالاب مره قم /مشاهده پرنده کمیاب" فلامینگوی کوچک"

اتفاقی نادر در تالاب مره قم /مشاهده پرنده کمیاب" فلامینگوی کوچک"

برای نخستین بار فلامینگوی کوچک در تالاب مره قم مشاهده شد که این یک رکورد کم نظیر در کشور است.

به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، محمدرضا عابدی مقدم،فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قم  با بیان این که تا کنون ۹۵ گونه پرنده در تالاب‌های استان قم مشاهده و رصد شده است، گفت: برای نخستین بار در قم، پرنده کمیاب "فلامینگوی کوچک" از سوی دو نفر از دوستداران طبیعت آقایان رحیمی و اکبری در تالاب مره مشاهده شد که این یک رکورد کم نظیر در کشور است.

او افزود: بر اساس اعلام کمیته ثبت پرندگان ایران، فلامینگوی کوچک به غیر از پارسال در تالاب شادگان خوزستان، آخرین بار ۱۱۶ سال پیش در تالاب‌های سیستان و بلوچستان مشاهده شده و این پرنده مهاجر یک گونه جدید برای قم و سومین ثبت این گونه در ایران است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست قم ادامه داد: در سال‌های گذشته با ارتقای سطح حفاظتی تالاب مره به منطقه شکار ممنوع و آبگیری مناسب این تالاب، مهاجرت پرندگان به این زیستگاه ارزشمند افزایش چشمگیری داشته است.

او در پایان بر ضرورت تأمین حقابه‌های زیست محیطی تالاب‌ها و رودخانه‌های استان قم تأکید کرد و گفت: تالاب‌های قم در کریدور مهاجرتی پرندگان قرار گرفته و تأمین حقابه تالاب‌های قم، علاوه بر مقابله مؤثر با پدیده گرد و غبار در مرکز کشور، موجب بهبود وضعیت و حفاظت هرچه بهتر از این زیستگاه‌های طبیعی می‌شود.

"فلامینگوی کوچک" با قد حدود ۸۵ سانتیمتر و منقار تیره و گردن و زیر دم صورتی به عنوان گونه متمایز از فلامینگوی بزرگ (با قد ۱۳۰ سانتیمتر) محسوب می‌شود.

"تالاب مره" یکی از تالاب‌های ارزشمند استان قم است که در کویر مرکزی کشور و در کیلومتر ۵۰ جاده قم ـ گرمسار واقع شده و بیش از ۳۳ هزار هکتار وسعت دارد.

این تالاب ارزشمند که دارای گونه‌های غنی گیاهی و جانوری است، از سال ۱۳۹۸ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی