اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

 • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

نکاتی کاربردی درباره نصب دوربین مداربسته و تعمیرات آن

نکاتی کاربردی درباره نصب دوربین مداربسته و تعمیرات آن

به طورکلی تجهیزات الکترونیک بیش از هر لوازم دیگری در معرض آسیب و مواجه شدن با نقص فنی هستند.

 

به طورکلی تجهیزات الکترونیک بیش از هر لوازم دیگری در معرض آسیب و مواجه شدن با نقص فنی هستند. دوربین های مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیستند و شاید بهتر باشد بگوییم مشکلات فنی آن ها را بیشتر از هر وسیله دیگری باید جدی گرفت.

عوامل زیادی در خرابی و بروز نقص در عملکرد دوربین های مداربسته دخالت دارند. برخی از این مشکلات به کمک تعمیرکار و مهندس آشنا با تجهیزات الکترونیک برطرف می شوند و بسیاری از آن ها حتی با داشتن اندکی اطلاعات توسط خود ما نیز قابل حل اند.

به واسطه شرایط اقتصادی موجود، با بروز هر اتفاق ناخوشایند برای دوربین های نظارتی نمی توانیم آن ها را کنار گذاشته و با خرید دوربین هایی جدید و بی نقص، تصمیمی عجولانه بگیریم. بنابراین دانستن اطلاعاتی کاربردی در خصوص نحوه عملکرد دوربین های نظارتی و نشانه های حاکی از نقص فنی می تواند ما را در نگهداری بهتر از این دوربین ها یاری کند.

اگر از دوربین های امنیتی استفاده می کنید یا قصد دارید تا با یادگیری نکاتی در خصوص نصب دوربین مداربسته و تعمیرات آن ها، مهارت های فنی خود را بالا ببرید؛ این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد.

 

نکاتی که باید برای نصب دوربین مداربسته بدانید

گرچه پیش از نصب دوربین مداربسته و به هنگام خرید آن نیز باید به نکاتی ضروری از جمله نوع گارانتی، اعتبار برند، تطبیق مشخصات فنی دوربین با نیازها و... توجه ویژه داشت؛ اما در این مطلب تلاش داریم تا به طور اختصاصی به توضیح درباره نصب دوربین مداربسته و تعمیرات آن بپردازیم.

یکی از اشتباهات رایجی که کاربران دوربین های نظارتی مرتکب می شوند، انتخاب محلی نامناسب است که موجب کاهش زاویه دید دوربین و افزایش نقاط کور می شود. شاید در نظرتان کم اهمیت بیاید، اما حتماً ابتدا با آزمون و خطا مناسب ترین محل برای نصب را انتخاب کنید؛ طوری که دسترسی به دوربین به راحتی ممکن نباشد و وسیع ترین زاویه دید فراهم گردد.

از جمله دیگر نکات مهم پیش از نصب، انتخاب صحیح تجهیزات جانبی مورد نیاز است. دستگاه ذخیره ساز مرکز فرماندهی یک سیستم امنیتی مبتنی بر دوربین مدارسبته است و قابلیت ها و امکانات آن تا حد زیادی بر عملکرد بهتر دوربین تأثیرگذار است. بنابراین برای انتخاب یک دستگاه DVR یا NVR مناسب، حساسیت کافی به خرج دهید و از تطابق آن با انتظاراتتان اطمینان حاصل کنید.

موضوع دیگری که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند، کابل کشی و اتصال صحیح تجهیزات یک سیستم امنیتی است. در بسیاری از موارد، علت قطعی تصویر و تداخل در انتقال صحیح تصاویر، اتصال نامطمئن کابل ها به دستگاه ذخیره ساز یا سوییچ می باشد.

 

آشنایی با نشانه های نقص فنی دوربین مداربسته

قطعات دوربین مداربسته مثل اجزای هر وسیله الکترونیک دیگر پیش از آن که از کار بیفتند و ما را با فاجعه ای جبران ناپذیر مواجه کنند، مشکل خود را با نشانه های بروز می دهند. آشنایی با این نشانه ها کمک خواهد کرد تا بتوانیم سریعاً مشکل پیش آمده برای دوربین را شناسایی کرده و به دنبال بهترین راه حل ممکن بگردیم.

در ادامه برخی از نشانه های نقص فنی دوربین های نظارتی آنالوگ و تحت شبکه و منشاء این مشکلات را بررسی خواهیم کرد:

قطع و وصل شدن تصویر

قطع و وصل شدن تصویر، اتفاقی است که احتمال دارد در زمان های زیادی رخ دهد و لزوماً به معنای یک نقص فنی بزرگ و غیر قابل حل نمی باشد. این موضوع ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • قطع منبع تغذیه به دلیل شوک یا نوسان برق
 • قطع و وصل شدن کابل های تصویر و عدم اتصال صحیح فیش BNC
 • اشکال در نحوه اتصال دوربین به دستگاه ذخیره ساز یا دستگاه ذخیره ساز به مانیتور
 • مشکل در برقراری ارتباط میان سوییچ و دستگاه NVR

سیاه و سفید شدن تصویر

دوربین های مداربسته به علت بالا بردن کیفیت تصویر در تاریکی شب تصاویر خود را به صورت سیاه و سفید نشان می دهند. بنابراین پیش از آن که به دنبال یافتن نقص فنی باشید ابتدا از وجود نور کافی در محیط و روشنایی محیط اطمینان حاصل کنید؛ چرا که حالت مادون قرمز حتی در طول روز و به دلیل کمبود نور محیط نیز فعال می گردد. اگر با وجود تنظیم نور محیط این مشکل برای دوربین تان صدق می کند بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بررسی تنطیمات رنگ در دستگاه ذخیره ساز
 • بررسی تنظیمات PAL و NTSC
 • تنظیم حالت دوربین آنالوگ به AHD و نه CVI یا TVI
 • اطمینان از اتصال درست فیش BNC
 • ارسال دوربین به گارانتی جهت بررسی فیلتر IR-Cut

عدم ضبط تصاویر

دستگاه های ذخیره ساز پس از پر شدن هارددیسک خود، عمل ضبط را به صورت خودکار متوقف کرده و تصویر جدیدی را ذخیره نمی کنند مگر آن که تنظیمات ویژه ای را اعمال کرده باشید. بنابراین یکی از دلایل اولیه برای عدم ضبط تصویر پر بودن ظرفیت هارددیسک می باشد. البته این موضوع ممکن است به دلایل دیگری نیز اتفاق بیفتد که با انجام اقدامات زیر قابل حل خواهد بود:

 • تعویض منبع تغذیه (سوختگی آداپتور)
 • بررسی سیم کشی داخلی دستگاه و دوربین
 • ارتقای سیستم دستگاه ذخیره ساز
 • تعویض هارد (سوختگی یا مشکل هارد)

مشکل در انتقال تصویر

انتقال تصویر فرآیندی نسبتاً پیچیده بوده که برخی از کاربران به هنگام انجام آن به صورت مستقل و بدون کمک فرد متخصص به مشکل بر می خورند. مشکلات رایج در این زمینه عبارت اند از عدم برقراری اتصال به شبکه اینترنت، عدم نمایش تصاویر بر روی گوشی موبایل، رایانه و... که انجام کارهای گفته شده در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

 • بررسی دقیق تنظیمات دستگاه DVR/NVR
 • بررسی کابل واصل میان مودم و دستگاه DVR/NVR
 • اطمینان از اتصال اینترنت به دستگاه با بررسی تنظیمات

تغییر رنگ تصاویر

تغییر رنگ تصاویر نمایش داده شده مورد بسیار رایجی بوده و امکان دارد تصاویر در رنگ های زرد، سبز و قرمز نمایان شوند. این تغییر رنگ در مواردی به رنگ های بنفش زرد یا آبی نیز مشاهده شده است. در صورت بروز چنین مشکلی می توان با بررسی فاکتور های زیر منشأ مشکل را یافت:

 • تعویض کابل تصویر میان DVR/NVR و مانیتور
 • بررسی عملکرد پورت های VGA و HDMI
 • تنظیم مجدد تنظیمات رنگ در دستگاه
 • ارسال دستگاه ذخیره ساز به گارانتی برای بررسی برد

 

توجه...

البته توجه داشته باشید که موارد گفته شده تنها بخشی از نشانه ها و مشکلاتی اند که ممکن است در طول زمان بروز پیدا کنند و بنابراین حتماً باید به تغییرات عملکرد دوربین و دستگاه ذخیره ساز خود توجه کافی داشته باشید.

 

راه هایی برای نگهداری بهتر از دوربین نظارتی

از آن جایی که دوربین های نظارتی رابطه مستقیمی با میزان امنیت و آرامش ما دارند، پس عقل حکم می کند پس از نصب دوربین مداربسته برای مراقبت و نگهداری صحیح از این ابزار ارزشمند نیز اهمیت ویژه ای قائل شویم. از آن جایی که در طی زمان احتمال آسیب رسیدن به دوربین توسط افراد شرور وجود دارد، بنابراین سعی کنید تا بررسی و سرویس دوره ای دوربین را در دستور کار خود داشته باشید.

بررسی سلامت منبع تغذیه یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توان انجام داد؛ سعی کنید از توان کافی و میزان انرژی انتقالی منبع تغذیه به دوربین اطمینان حاصل کنید. اتصالی و قطع و وصلی کابل ها و فیش های دوربین نیز می تواند به مرور زمان به قطعات داخلی آسیب بزند؛ بنابراین اتصال درست و سلامت کابل ها را ها نیز همواره بررسی کنید.

شاید در برخی موارد کاربری نیازی به چک کردن تصاویر ثبت شده به صورت روزانه وجود نداشته باشد، اما حتماً هر از گاهی تصاویر ذخیره شده را بررسی کنید تا از وضوح کافی، روشنایی و زاویه دید درست دوربین مطمئن گردید. آخرین نکته حائز اهمیت بررسی سلامت بدنه دوربین و لنز آن است، پس از بارش باران و گذشت شرایط جوی نامساعد، وضعیت بدنه را بررسی کرده و تمیز کردن شیشه لنز را نیز فراموش نکنید.

 

برای جلوگیری از بروز مشکل در دوربین مداربسته چه کار کنیم؟

همانطور که تا به اینجا به دفعات اشاره شد، راهی قطعی برای جلوگیری از بروز نقص فنی در سیستم امنیتی وجود ندارد! چرا که صدها فاکتور بر عملکرد دوربین تأثیر می گذارند و هر یک از این فاکتور ها در طول زمان امکان دارد با مشکل مواجه شوند.

با این وجود یکی از راه هایی که از تحمیل هزینه های هنگفت تعمیرات و تعویض قطعات به ما جلوگیری می کند، انتخاب یک گارانتی معتبر دوربین مداربسته است که خیالمان را آسوده کند. حتماً پیش از خرید دوربین مداربسته به گارانتی و شرایط آن توجه داشته باشید و اگر از مهارت کافی برای نصب دوربین مداربسته برخوردار نیستید، عملیات نصب را به یک فرد متخصص حوزه امنیت بسپارید.

خرید دوربین دلخواهتان از عرضه کننده ای مطمئن و معتبر نیز به خودی خود تأثیر زیادی در تضمین کیفیت ساخت و اعتبار گارانتی ارائه شده دارد. مجموعه بزرگ الرت ایران طیف وسیعی از انواع دوربین نظارتی و تجهیزات امنیتی را در بر گرفته و تمام محصولات خود را مشمول گارانتی معتبرش ساخته تا خیال آسوده تری داشته باشید.

جالب است بدانید تیم الرت ایران امکان نصب رایگان دوربین مداربسته در محل مورد نظرتان را نیز فراهم آورده تا در صورت تمایل راه اندازی کامل سیستم امنیتی خود را به دستان افراد متخصص بسپارید.

کپی