اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
کرونا در کمین است

امدادگران شخصی به سی‌سخت نیایند

امدادگران شخصی به سی‌سخت نیایند
زهره افشار خبرنگار

زلزله سی‌سخت گرچه تلفات جانی نداشت اما موجب زخمی شدن 70 نفر شد و خانه و کاشانه حداقل5000 نفر را در یکی از سردترین مناطق کشور از هم پاشید. البته این زلزله تفاوت بسیار زیادی با دیگر زلزله‌های بزرگ قبلی کشور دارد و آن هم همزمانی با خیز جدید کرونا است و زلزله‌زدگانی که تا پیش از این فقط غم نان داشتند، حالا هم باید غم و رنج از دست دادن سرپناه‌شان را تحمل کنند و از سوی دیگر باید نگران گرفتار شدن به بیماری باشند که منتظر غفلت مسئولان و زلزله‌زدگان سی‌سخت است.

مردم زلزله‌زده می‌گویند شرایط اقتصادی و ویران شدن خانه‌هایشان دیگر جایی برای نگرانی آنها از کرونا باقی نگذاشته است. آنها می‌گویند با 20 میلیون تومان کمک بلاعوض دولت برای رهن خانه حتی یک اتاق هم نمی‌توانند بگیرند و دولت باید با توجه به شرایط کنونی اقتصادی در این رقم تجدید نظر کند.
«حسین کلانتری» استاندار کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با «ایران»، ضمن تشکر و قدردانی از مردمی که به یاری زلزله‌زدگان سی‌سخت شتافتند، از همه مردم درخواست کرد به هیچ عنوان به عنوان امدادگر شخصی به کهگیلویه و بویراحمد نروند.
وی تأکید کرد: ساماندهی وضعیت زلزله‌زدگان سی‌سخت اولویت کاری استان است و همه پای کار آمده‌اند و هلال احمر هم کمک‌های مردمی را به مردم زلزله‌زده می‌رساند ولی با توجه به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در جنوب و مرزهای غربی، رفت و آمد زیاد و بدون برنامه اشخاص نه تنها کمکی به زلزله‌زدگان نمی‌کند بلکه آنها را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. البته وی خاطرنشان کرد: برای رفع این دغدغه مردم در ورودی منطقه زلزله‌زده سی‌سخت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان تست سریع کرونا گرفته می‌شود و حتی ورود امدادگران نیز با انجام تست امکانپذیر است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: پس از امداد و نجات اولیه 2 هزار و 500 تخته چادر در اختیار زلزله‌زدگان قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه اقدامات اسکان موقت زلزله‌زدگان نیز آغاز شده است، افزود: یک اردوگاه کانکسی برپا شده است اما از آنجایی که در زلزله‌های قبلی از دادن کانکس نتیجه موفقی حاصل نشده است، ما نیز تمایلی به اجرای این سیاست نداریم. به گفته وی، به هر یک از خانواده‌های زلزله‌زده 20 میلیون تومان کمک بلاعوض داده می‌شود که می‌توانند با این پول یا خانه‌ای رهن کنند یا به جای آن کانکس تهیه کنند یا در خانه اقوام بمانند یا از این پول برای ساخت و ساز استفاده کنند.
 وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بافت فرهنگی سی‌سخت به گونه‌ای است که خانواده‌ها در کنار هم هستند و به اقوام زلزله‌زده در خانه خود جای داده‌اند. این امتیاز مشارکت بالای مردم می‌تواند در ساخت و ساز نیز به کمک ما آید. کلانتری گفت: روزانه 15 هزار پرس غذای گرم در اختیار زلزله‌زدگان قرار می‌گیرد. وی تأکید کرد: در نخستین جلسه هیأت دولت 500 میلیارد تومان برای کمک بلاعوض و تسهیلات نوسازی زلزله‌زدگان مصوب شد که تاکنون کمک بلاعوض 135 خانوار به حساب‌شان واریز شده است. وی گفت: با تأکید رئیس جمهوری برای ساخت سریع واحدهای زلزله‌زده امیدواریم تا مردادماه واحدهای تخریبی نوسازی شود ضمن اینکه روی مشارکت مردمی هم حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم. استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بخش کشاورزی و زیرساخت‌های عمرانی در 40 روستا آسیب جدی دیده‌اند که امیدواریم امروز شنبه به جمع‌بندی در مورد خسارت اولیه زلزله برسیم.          
در همین حال «حسین جنتی» مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد هم به «ایران» گفت: ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد به دنبال وقوع زلزله در مجموع هزار و 262 واحد تخریبی داریم که باید نوسازی شوند همچنین 3 هزار و 900 واحد نیز باید تعمیر شوند. البته احتمال افزایش واحدهای تخریبی وجود دارد چرا که پس‌لرزه 4.5 ریشتری نیز برخی از واحدهایی را که خسارت جزئی دیده بودند، مجدداً تخریب کرده است.
 وی با اشاره به اینکه در جریان زلزله سی‌سخت و دنا 40 روستای منطقه به دلیل زلزله خسارت دیده‌اند، گفت: خوشبختانه کهگیلویه و بویراحمد جزو استان‌هایی است که وضعیت مناسبی در نوسازی واحدهای غیر مقاوم روستایی دارد و همین مسأله موجب کاهش خسارت به واحد‌های مسکونی روستایی بوده است. در حال حاضر 50 درصد واحدهای مسکونی روستایی استان مقاوم هستند. به گفته جنتی، برآورد می‌شود 580 واحد روستایی و 680واحد شهری نیاز به نوسازی داشته باشند.
 وی گفت: در شهر سی‌سخت نیز پیش‌تر 700 واحد مسکونی مقاوم‌سازی شده‌بودند که آنها نیز صددرصد سالم هستند. وی گفت: کار بازسازی کلید خورده و تاکنون 550 پرونده نیز تشکیل شده است و انتظار می‌رود که در نیمه اول سال 1400 تمامی واحدهای خسارت دیده نوسازی شوند.

کپی