اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

حداد نامزدی در 1400 را رد کرد، مطهری کاندیدا شد

حداد نامزدی در 1400 را رد کرد، مطهری کاندیدا شد

گروه سیاسی/ بر خلاف حرکت آهسته شوراهای ائتلاف در هر دو جریان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا برای سامان دادن به اردوگاه انتخاباتی‌شان، انتشار اخبار مبتنی بر اعلام حضور کاندیداهای حزبی و منفرد و تعیین تکلیف نامزد شدن یا نشدن چهره‌هایی که احتمال نامزدی شان در انتخابات ریاست جمهوری آینده مطرح بود، سرعت گرفته است.

بر همین روال روز پنجشنبه این اعلام کاندیداتوری علی مطهری و تأکید غلامعلی حداد عادل بر شرکت نکردنش در انتخابات 1400 به عنوان نامزد بود که خبرساز شد.
در حالی که طی هفته‌های گذشته چهره‌های متعددی مانند سردارحسین دهقان وزیر سابق دفاع، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و محسن رهامی نامزدی خود را اعلام کرده بودند، اما این خبر اعلام نامزدی علی مطهری نماینده و نایب رئیس سابق مجلس بود که با بیشترین بازتاب رسانه‌ای مواجه شد.
مطهری که با وجود دو دوره نمایندگی مجلس صلاحیت‌اش برای انتخابات مجلس یازدهم در سال 98 از سوی شورای نگهبان رد شده بود، روز پنجشنبه در نشستی خبری هدفش از وارد شدن به میدان انتخابات ریاست جمهوری را در مؤلفه کمک به افزایش مشارکت سیاسی و احساس وظیفه در قبال شرایط داخلی و خارجی کشور اعلام کرد و درباره احتمال رد صلاحیت دوباره‌اش از سوی شورای نگهبان گفت: «نمی دانم در آن دوران چه شرایطی بود اما دلیلی برای رد صلاحیتم نمی‌بینم وهیچ تلاشی برای رایزنی در این باره با شورای نگهبان نکرده‌ام.»
همزمان با همین خبر، این غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بود که گمانه‌زنی‌ها درباره تمایل‌اش به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را رد کرد و گفت: «ورود من در انتخابات به این صورت خواهد بود که همه را به رأی دادن تشویق می‌کنم، اما نه به خودم. برای رأی دادن در انتخابات شرکت می‌کنم، نه رأی گرفتن!» این موضع حداد عادل در حالی بود که موضع‌گیری یقینی هفته پیشش مبنی بر رد صلاحیت قطعی محمود احمدی‌نژاد با واکنش‌های مختلف از جمله این تأکید عباسعلی کدخدایی مواجه شد که «حتی اعضای شورای نگهبان هم نمی‌توانند الان از جانب شورای نگهبان اظهارنظر کنند».
جز این کاندیداتوری‌های انفرادی، آنچه چشمِ انتظار انتخابات 1400 را به خود دوخته است، مشخص شدن کاندیداهای نهایی ائتلاف‌ها است. امری که بر‌اساس موضع‌گیری چهره‌های مؤثر و مطلع این ائتلاف‌ها می‌شود پیش‌بینی کرد که در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب به سادگی محقق نخواهد شد.
از جمله در شورای وحدت اصولگرایان که با رقیبی به نام شورای ائتلاف نیروهای انقلاب همراه است، اگر چه همه بر ضرورت وحدت تأکید دارند اما در فحوای سخنان منتشر شده رگه‌هایی از اختلاف نظر هویدا است. بر همین قیاس در حالی که به گزارش «ایسنا»، مصطفی پورمحمدی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در همایش «بانوان جبهه انقلاب» بر ضرورت خروج آرایش سیاسی اصولگرایان از آشفتگی سخن گفت، اما در عین حال افزود: «ما در جامعه روحانیت نه به عنوان یک کنشگر سیاسی بلکه به عنوان اینکه نقش هدایتی و مشورتی و دستگیری داشته باشیم به وحدت نیروها و خردجمعی و عقلانیت و اخلاق دعوت کردیم. چند دوره تلاش کردیم اما دیدیم دوستان در خردجمعی کوتاهی می‌کنند». اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی هم در گفت‌و‌گویی با «ایرنا» تأکید کرده: «درصدد وفاق حداکثری هستیم لیکن دوستان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفتند حاضر نیستیم با مجموعه شما باشیم؛ آنها در انتخابات ریاست جمهوری در پی نامزدی هستند که خودشان قبول دارند». سخنان علیرضا زاکانی، از چهره‌های عضو شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب هم حکایت از همین فاصله دارد. به گزارش ایلنا، او در نخستین همایش سراسری دبیران استانی جبهه تحول خواهان انقلابی با بیان این اعتقاد که «صرف نظر از عناوین حزبی دو جریان تحول‌خواه و تجدیدنظر طلب رقبای سیاسی اصلی هستند»، شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب را درحال بازسازی مجدد ساختار این ائتلاف سراسری دانست و گفت: «البته جریان دیگری در مقابل جریان شورای ائتلاف تشکیل شده که ظاهراً داعیه وحدت دارد، اما آنچه فهم می‌شود اینکه قرار است علی لاریجانی به عنوان انتخاب نهایی از این جریان بیرون بیاید».
اشاره کنایه‌آمیز زاکانی به علی لاریجانی رئیس سابق مجلس به عنوان انتخاب نهایی شورای وحدت اصولگرایان در حالی است که نام لاریجانی در ماه‌های گذشته بیش از هر چیز به عنوان کاندیدای مطلوب طیفی از اصلاح‌طلبان مطرح شده است. از جمله محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی که چهره‌هایی همچون محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی را واجد شرایط لازم برای کاندیداتوری از سوی اصلاح‌طلبان دانست اما به «ایرنا»، گفت: «اگر اصلاح‌طلبان از معرفی نامزد ذاتی خود محروم شوند ممکن است کسی را که از نظر مواضع به ما نزدیکتر باشد حمایت کنیم و علی لاریجانی از جمله چهره‌هایی است که می‌توان درباره او بحث کرد و تصمیم گرفت». این اظهار نظر عطریانفر در حالی است که قرار است کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان در نهاد اجماع‌ساز این جریان انتخاب شود. نهادی که انتخاب عنوان «جبهه اصلاح‌طلبان ایران» برای آن با اما و اگرهایی از سوی کمیسیون ماده 10 احزاب مواجه است اما در جلسه عصر چهارشنبه هفته گذشته در انتخاب بهزاد نبوی به عنوان رئیس، حسین مرعشی و حسین کمالی به عنوان نواب رئیس و آذر منصوری به عنوان سخنگو به اجماع رسیده است.

کپی