اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تعرفه گمرکی ۸۰ درصد کالاها برای ایران و اوراسیا صفر می شود

تعرفه گمرکی ۸۰ درصد کالاها برای ایران و اوراسیا صفر می شود

مشاور امور بین الملل و توافق های تجاری سازمان توسعه تجارت گفت: در صورت تحقق توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اورسیا، تعرفه گمرکی حدود 80 درصد از کالاها برای ایران و اوراسیا صفر می شود.

 میرهادی سیدی امروز در نشست هماهنگی نمایشگاه اقتصادی  اوراسیا،گفت: آغاز مذاکرات برای توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا از دستاوردهای توافقنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا است.

مشاور امور بین الملل و توافق های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: در صورت نهایی شدن توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا، تعرفه گمرکی حدود 80 درصد از کالاها برای طرفین صفر می شود.

وی بیان داشت: یکسال پس از تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ایران درخواست خود را برای انجام مذاکرات و عقد قرارداد مطرح که مورد پذیرش اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در توافقنامه اولیه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تجارت ترجیحی مطرح شد بیان داشت: مهمترین دستاورد این مذاکرات تبدیل موافقنامه تجارت ترجیحی به آزاد خواهد بود.

مشاور امور بین الملل و توافق های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: پس از موافقنامه تجارت ترجیحی امتیاز کاهش تعرفه گمرکی 502 قلم کالا از طرف اتحادیه اوراسیا به ایران واگذار شد و امتیاز کاهش تعرفه بیش از 380 قلم کالا نیز از سوی ایران به این اتحادیه داده شد.

سیدی با اشاره به رشد 80 درصدی صادرات اقلام مورد توافق گفت: چهارشنبه هفته گذشته اولین نشست برای مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد.

وی افزود: در صورت نهایی شدن موافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا تعرفه های گمرکی حدود 80 درصد از کالاها برای طرفین صفر خواهد شد و لذا تجارت بین طرفین افزایش خواهد یافت.

سیدی با بیان اینکه نمایشگاه اقتصادی اوراسیا اردیبهشت سال 1400 برگزار می شد، گفت: تجار و تولیدکنندگان با استفاده از ظرفیت نمایشگاه های مختلف می توانند اطلاعات خود را از وضعیت بازارها افزایش دهند تا به بهترین شکل تعاملات تجاری خود را گسترش دهند.

/فارس

کپی