اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

ماندگاری ویروس کرونا در کودکان

ماندگاری ویروس کرونا در کودکان
دکتر حجت درخشان فر فوق‌تخصص ریه کودکان بیمارستان مسیح‌دانشوری -عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی

علائم کووید-19 در کودکان ممکن است با بزرگسالان متفاوت باشد در ابتدای شیوع بیماری برخی بر این باور بودند که کودکان مبتلا نمی‌شوند شاید این باور بر آن اساس شکل گرفت که اولین بار این بیماری در چین مقارن با سال نوع چینی‌ها شیوع پیدا کرد و با بسته بودن مدارس در این کشور در آن زمان انتقال در کودکان کمتر بود.

  تحقیقات در کشور انگلیس نشان می‌دهد؛ کودکانی که به کووید-19 مبتلا می‌شوند؛ 55 درصد‌شان دچار ضعف و بی‌حالی، 53 درصد سردرد و بیش از 50 درصد آنها گرفتار تب می‌شوند همچنین بی‌‌اشتهایی 34 درصد، علائم پوستی 15 درصد و اسهال در 13 درصد آنها دیده شده است.توجه کنید 80 درصد افراد بالغ و 95 درصد کودکان به نوع خفیف یا بدون علامت بیماری مبتلا می‌شوند و کودکان بدون علامت یا کم علامت می‌توانند ناقل بیماری باشند. اگر در خانواده‌ای فرد با بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد حتی اگر علائم سرماخوردگی در آن فرد بروز کند باز هم باید موضوع جدی گرفته شود. زیرا ابتلای افراد دارای بیماری زمینه‌ای به کرونا خطرناک است از طرفی تفاوتی بین تست‌های تشخیص در اطفال و بزرگسال وجود ندارد با وجود این؛ بیماری التهاب چند سیستمی در کودکان وجود دارد که ممکن است موجب تظاهرات جلدی شود و چندین ارگان را درگیر کند. در این موارد ممکن است حتی PCR مثبت نباشد. این بیماری قبلاً به اسم سندروم کاوازاکی شناخته می‌شد و امروز حدس می‌زنیم ویروس کرونا یکی از علت‌های بروز این بیماری باشد.
تست PCR مثبت نشان دهنده وجود ویروس در بدن است و ممکن است در ابتدا یا انتهای بیماری به‌طور خفیف مثبت باشد حتی بعد از دو هفته از شروع بیماری در صورتی که تست PCR مثبت باشد، نشان دهنده ذرات مرده ویروس در بدن است که ممکن است تست را مثبت کند به هر حال نوع کیت استفاده شده توسط آزمایشگاه، نوع سواپ استفاده شده برای نمونه‌گیری و تبحرنمونه‌گیر در گرفتن نمونه همگی در صحت تشخیص مثبت یا منفی تست PCR دخیل هستند. به‌دلیل این که کودکان کمتر تست PCR می‌دهند بی‌تردید آمارهای مربوط به این گروه سنی  کمتر است.در همه‌گیری کرونا کودکان می‌توانند یک ناقل فعال باشند برای همین هم بازگشایی مدارس نگرانی‌های زیادی برای والدین ایجاد کرده است.
سؤال این است چه زمانی باید کودک مشکوک به کرونا را در خانه قرنطینه کنید؟ به‌طور طبیعی والدین نباید بگذارند کودک دچار تب خانه را ترک کند. اگر می‌بینید علائم سرماخوردگی در کودکان طولانی است نباید وی را به مدرسه یا مکان‌های عمومی بفرستید. متخصصان بیماری‌های ریه و عفونی کودکان تأکید دارند حتی اگر مطمئن هستید که کودک دچار سرماخوردگی شده‌ است در صورت طولانی شدن روند بهبودی باید از خروج وی از خانه جلوگیری کنند. این کودک به‌دلیل آن‌که ممکن است ناقل ویروس باشد باید از سایر اعضای خانواده هم دور نگه داشته شود. قرنطینه، به آن معنی است که شما باید 14 روز را در خانه بمانید. با توجه به این که کودکان ممکن است علامت کمتری داشته باشند، احتمال این‌که به‌طور خاموش بیماری را به افراد آسیب‌پذیر جامعه مثل سالمندان یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای انتقال دهند بیشتر است.یک پژوهش در کره‌جنوبی نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند تا 3 هفته داخل مخاط بینی کودک باقی بماند.
به‌دلیل این‌که زدن ماسک به‌صورت طولانی خصوصاً در کودکان زیر دوسال ممکن‌ است باعث کمبود اکسیژن و تأثیر روی رشد شود در محیط‌های امن مثل منزل زدن ماسک توصیه نمی‌شود و به همین دلیل باید کمتر در مجامع عمومی حاضر باشند تا از ماسک برای آنها استفاده نشود.محققان مختلف می‌گویند باید تحقیقات و مطالعات بیشتری در مورد واکسن کووید-19 در کودکان صورت گیرد. از طرفی اگر به کودکان واکسن کرونا تزریق نشود آنها می‌توانند مانند مخزن عفونت باقی بمانند که این موضوع تلاش در کاهش همه‌گیری این بیماری را خنثی می‌کند.
کپی