اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

دفاع محمدجواد ظریف از توافق سه ماهه

تفاهم ایران و آژانس یک موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک بود

تفاهم ایران و آژانس  یک موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک بود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان درباره اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص توقف اجرای پروتکل الحاقی گفت: این قانون از صبح امروز اجرا شده است.

 به گزارش ایسنا، وی در حاشیه همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی دفاع مقدس درباره سفر گروسی، مدیر کل آژانس به ایران گفت: آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافق‌هایی در این رابطه رسیده ایم و اصل این توافق بر این است که نوارهایی که از برنامه‌های هسته‌ای ما ضبط می‌شوند - که هیچ گاه به‌ صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد، بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد - از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد، البته اجرای پادمان ادامه پیدا 
می‌کند.
ظریف تأکید کرد: پادمان تعهد  جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است.
ظریف پیرامون اقدامات و اتفاقات روز گذشته مجلس توضیح داد: متأسفانه ما یک مشکل پیدا کرده‌ایم که همه مسائل را با زاویه سیاسی می‌بینیم؛ آنچه که جناب آقای صالحی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تفاهم کردند یک موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک است که آقای دکتر صالحی با شجاعت، توانمندی و با اتکا به این ملت انجام دادند؛ اگر دوستان ما در مجلس روز قبل را نگاه کرده بودند و هماهنگی‌هایی که شده بود را نگاه کرده بودند همان‌طور که در بیانیه دولت آمده اگر مصوبه ۲۵ بهمن شورای عالی امنیت ملی را نگاه کرده بودند که بر اساس همان مصوبه روز بیست‌وهفتم بهمن نامه پایان اجرای پروتکل الحاقی را به آژانس دادیم و بر اساس همان مصوبه گروسی به ایران آمد اگر همه اینها را نگاه کرده بودند آن رفتارهای کاملاً غیر لازم که دیروز در مجلس صورت گرفت انجام نمی‌شد.
وی گفت: ما این را به حساب این می‌گذاریم که تحولات خیلی سریع اتفاق افتاده ؛ دوستان ما اطلاع نداشتند و توافق را نخوانده بودند. آنها اگر ضمیمه را بخوانند همه چیز باز و آشکار است.
وزیر امور خارجه تأکید کرد: توافق چند روز پیش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز آشکار است و ان‌شاءالله در تاریخ ثابت خواهد شد که این توافق یکی از نقاط قوت ماست.
ظریف درباره پیشنهاد طرف اروپا برای حضور امریکا به‌عنوان میهمان در یک جلسه مشترک و بررسی برجام گفت: ما نشست رسمی با امریکا نخواهیم داشت. اینکه امریکا عضو برجام نیست در مورد یک نشست غیر رسمی که امریکا هم عضو [برجام] نباشد ، اما دعوت بشود در حال بررسی است.
کپی