اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

بهبودیافتگان کرونا تا ۶ ماه ریزش مو دارند

بهبودیافتگان کرونا تا ۶ ماه ریزش مو دارند
آرزوکیهان

محققان چینی اعلام کردند که ریزش مو یکی از علائم طولانی مدت کروناست و پس از بهبود از بیماری نیز تا ۶ ماه باقی خواهد ماند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، از میان ۶۵۵ بیمار کرونایی که در بیمارستان بستری بوده‌‌اند ۳۵۹ نفرشان به شدت دچار ریزش مو شده و این وضعیت تا ۶ ماه نیز ادامه داشته است.
علائم بیماری کرونا شامل خستگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، درد در قفسه سینه، ریزش مو از علائمی هستند که بهبود یافتگاه کرونا دچار آن شده اند.
آخرین مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که تقریبا یک چهارم از بازماندگان از ریزش موی خود شکایت دارند.
متخصصان پوست اعلام کردند که ریزش مو یک واکنش طبیعی فیزیولوژیکی به یک رویداد استرس زا مانند بیماری عفونی است و موقتی بوده و پس از مدت زمانی نه چندان طولانی از بین می‌رود اما کرونا می‌تواند به بیماری‌هایی «آلوپسی» مرتبط باشد که می‌تواند منجر به ریزش غیرقابل برگشت مو شود. محققان آکادمی علوم پزشکی چین دریافتند که ۲۲ درصد از افرادی که کرونا گرفته‌‌اند طی ۶ ماه پس از بیماری ریزش مو دارند.
تاکنون علائم متفاوتی از بیماری کرونا در میان بیماران دیده شده است از جمله خستگی، تنگی نفس، بی‌خوابی، سرگیجه، درد مفاصل و افسردگی و اضطراب. بنا بر آخرین آمارهای بدست آمده خستگی یا ضعف عضلانی ۶۳ ٪ - مشکلات خواب ۲۶ ٪ - اضطراب و افسردگی ۲۳ ٪- ریزش مو ۲۲ ٪ - اختلال بویایی ۱۱ ٪- تپش قلب ۹٪- درد مفصل ۹٪ - کاهش اشتها ۸٪ - اختلال چشایی ۷٪- سرگیجه ۶٪ بوده است.
از سوی دیگر دکتر «ناتالی لمبرت» از دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا آمریکا نیز بیان کرد که آمارها و بررسی‌های انجام شده اثرات طولانی مدت علائم بیماری کرونا را به وضوح در بیماران نشان می‌دهد.
افلوویوم چیست؟
افلوویوم نوعی اختلال پوست سر است که همان مرحله فرا رسیدن زودهنگام استراحت فولیکول مو بوده و موها با سرعت بیشتری شروع به ریزش می‌کنند.
در این شرایط فرد بیش از حد طبیعی موهایش می‌ریزد زیرا در چرخه طبیعی رشد مود اختلال پیش آمده است این حالت می‌تواند بر اثر زایمان، ضربه روحی یا بیماری، استرس، کاهش سریع وزن و استفاده از داروهای پوستی پدید آید اما بهبودیافتگان کرونا نیز دچار چنین علائمی می‌شوند.

 

اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی