اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

شیوه جدید بمب‌گذاری در کابل
امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفت که مهاجمان حالا از یک شیوه کاملاً جدید برای بمب‌گذاری در جاده‌های کابل استفاده می‌کنند. او گفت‌، افراد طالبان دریل‌های خاصی را از پاکستان به‌ دست آورده‌اند و با انتقال  بمب‌ها با خودروهای سراچه، با توقف یک تا دو دقیقه‌ای یک سوراخ به عمق ده‌سانتی در جاده ایجاد کرده و با عجله بمب را که به رنگ جاده است، در آن جاسازی می‌کنند؛ به پلیس فرمان داده شده تا پس از این خودروهای سراچه  یا خودروهایی که صندلی‌های عقبی آن کشیده است، به‌ طور دقیق بررسی کنند.
 
---
 
استخدام زنان عربستانی در نیروهای مسلح
وزارت دفاع عربستان سعودی روز یکشنبه سوم اسفند اعلام کرد که زنان این کشور می‌توانند از این پس برای استخدام در نیروهای مسلح پادشاهی عربستان درخواست بدهند. بر این اساس زنان عربستان هم‌اکنون اجازه دارند برای درجات نظامی مختلف در نیروهای مسلح این کشور شامل ارتش، نیروی هوایی سلطنتی، نیروی دریایی سلطنتی، نیروی راهبردی موشکی و خدمات پزشکی نظامی درخواست استخدام کنند. زنان متقاضی باید بین ۲۱ تا ۴۰ ساله باشند، قدشان بالای ۱۵۵ سانتی‌متر باشد و نباید کارمند دولت باشند، به‌علاوه، باید دست‌کم تحصیلات دوره متوسطه خود را تکمیل کرده باشند.
 
 
---
 
مبادله واکسن با زندانی؟!
برخی رسانه‌ها از کمک یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری رژیم صهیونیستی به سوریه برای تهیه واکسن کرونا در ازای آزادی یک اسرائیلی زندانی در دمشق خبر داده‌اند. گفته می شود این معاوضه با میانجیگری روسیه صورت گرفته است.
 
 
---
 
بازگشت ابولا به گینه
ویروس ابولا در گینه نیز قربانی گرفت و شمار قربانیان این بیماری در غرب آفریقا به ۵ نفر رسید. طی دو هفته گذشته ۴ نفر در شرق کنگو در اثر ابتلا به این بیماری جان دادند. ابولا از زمان شیوع در سال ۲۰۱۳ تا ۵ سال پیش در غرب آفریقا جان ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر را گرفت و از کرونا کشنده‌تر است.
 
 
---
 
24بوئینگ زمینگیر شد
شرکت هواپیمایی امریکایی «یونایتد ایرلاینز» اعلام کرد در پی تکه‌ تکه شدن بخش‌هایی از موتور یک فروند بوئینگ ۷۷۷ این شرکت، ۲۴ فروند از این هواپیمای مسافربری را زمینگیر کرده است.
پرواز ۳۲۸ یونایتد شنبه گذشته با ۲۳۱ مسافر و ۱۰ خدمه از فرودگاه بین‌المللی شهر «دنوِر» کلورادو عازم «هونولولو» در هاوایی بود که موتور دست راست آن دچار خرابی شد و فوراٌ به فرودگاه «دنوِر» بازگشت و سالم فرود آمد. تکه پاره‌های موتور هواپیما روی چند محله مسکونی در نزدیکی شهر پخش شد. پلیس شهر برومفیلد از ساکنان خواست تا به آوارهای موتور دست نزنند و آنها را جابه‌جا نکنند. شرکت یونایتد ۲۸ فروند دیگر از بوئینگ ۷۷۷ در ناوگان هوایی خود دارد که به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، در حال حاضر پرواز نمی‌کنند.
کپی