اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

۴۷ مورد مثبت کرونا در مرز میرجاوه به پاکستان برگشت داده شدند

۴۷ مورد مثبت کرونا در مرز میرجاوه به پاکستان برگشت داده شدند

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۴۷ مورد مثبت ویروس کرونا از ابتدای همه گیری تاکنون در گذرگاه‌ مرزی میرجاوه شناسایی و به کشور مبدا برگشت داده شدند.

دکتر مجید سرتیپی روز دوشنبه  اظهارداشت: همه رانندگان ترانزیت و سایر افرادیکه از مرز زمینی میرجاوه وارد کشور می‌شوند از لحاظ نظام مراقبت سندرمیک بیمارها و ابتلا به عفونت‌های بومی شبه قاره هند مثل مالاریا، التور و فلج اطفال کنترل می‌شوند.

وی ادامه داد: علاوه‌بر بیماری‌های عفونی بومی منطقه بررسی علائم تنفسی، سابقه تماس و در صورت تشخیص کارشناسان تست تشخیص سریع کرونا هم از این افراد انجام می‌شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: خطر ورود ویروس جهش یافته کرونا از خلال گذرگاه‌های غیر رسمی و همچنین مسافران از مبدا خارج کشور و یا کسانی که از سایر نقاط کشور به سیستان و بلوچستان آمده‌اند را بسیار جدی است.

وی از مردم سیستان و بلوچستان درخواست کرد که در صورتی که هر گونه سابقه تماس با مسافرانی که از خارج از کشور و یا از مبدا خوزستان و استان‌های همجوار را دارند و یا دچار علائم تنفسی و یا غیرتنفسی کرونا هستند سریعا به مراکز غربالگری منتخب سرپایی مراجعه کنند و یا اینکه وضعیت خود را از طریق شماره تلفن مستقم ۴۰۳۰ یا سامانه salmat.gov.ir به اطلاع مراقبان سلامت برسانند.

سرتیپی بیان کرد: بر اساس برسی‌ها و نتایجی که تا کنون بدست آمده مشخص شده که انواع جهش یافته ویروس کرونا از قابلیت سرایت و قابلیت بیماری‌زایی و مرگ و میر بیشتری نسبت به نوعی که در سال گذشته میلادی منتشر شد دارند اما راه‌های پیشگیری از آن همان راه‌های پیشگیری از ویروس قبلی است./ ایرنا

کپی