اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

وزیر خارجه عراق وارد عربستان شد

وزیر خارجه عراق وارد عربستان شد

منابع رسمی عراقی امروز (دوشنبه) از سفر وزیر خارجه این کشور به عربستان برای رایزنی با مقامات سعودی درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه و بین المللی خبر دادند.

به نقل از رسانه های عراقی، سفر «فواد حسین» وزیر خارجه عراق به ریاض در پاسخ به دعوت «فرحان بن فیصل» همتای سعودی وی صورت می گیرد.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق امروز در بیانیه ای اعلام کرد: دوطرف درباره مهمترین تحولات روابط دو جانبه و پیگیری مهمترین نتایج نشست های کمیسیون عالی مشترک بین دو طرف و راههای پیشبرد تکمیل اجرایی کردن یادداشت تفاهم های امضا شده بین بغداد و ریاض بحث و گفت وگو خواهند کرد.

وی افزود: وزیران خارجه عراق و عربستان همچنین به اهمیت در دستور کار قرار دادن تلاش های دوجانبه برای تقویت امنیت و صلح در منطقه خواهند پرداخت و درباره مجموع تحولات منطقه ای و بین المللی و بازتاب آن بر منابع مشترک بحث و گفت وگو خواهند کرد.

سفر فواد حسین به ریاض یک روز بعد از سفر رسمی اعلام نشده «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق به عربستان صورت گرفته است.

دفتر اطلاع رسانی وزارت کشور عراق روز گذشته در بیانیه ای بدون اشاره به جزئیاتی اعلام کرد: «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق در صدر یک هیات بلندپایه از وزارتخانه خود وارد ریاض شد.

عراق و عربستان سعودی در راستای کمیته مشترک دو جانبه در ۱۴ اکتبر گذشته (۲۳ مهرماه ۹۹) در ریاض برای سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در عراق بحث و گفت وگو کردند که در آن از سرمایه‌گذاری ۲.۹ میلیارد دلاری عربستان در طرح‌های مختلف در عراق پرده برداشته شد و «خالد بتال النجم» وزیر برنامه‌ریزی عراق نیز از وجود شش هزار طرح پیشنهادی مناسب سرمایه‌گذاری سعودیها به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار سخن گفت.

حکومت سعودی در طول چهارماه اخیر برای نزدیک کردن روابط خود با دولت عراق وارد عمل شده و در این مدت، رایزنی های فشرده ای با دولت عراق در بخش های سیاسی، اقتصادی و نظامی و سفرهای دوجانبه اقتصادی و نظامی بین دو کشور انجام داده است.

این رویکرد نگرانی شماری از محافل سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق را درباره پیامدهای این همکاری و باز شدن پای سعودی ها به عراق به همراه داشته است.

این محافل از چهار ماه قبل به این سو نسبت به حضور عربستان در عراق با توجه به سابقه بد ریاض در برخورد با بغداد هشدار داده و آن را تهدیدی برای امنیت ملی کشورشان دانسته اند.

برخی کارشناسان امنیتی عراقی ‌گفته اند که دست کم ۱۵ هزار تروریست سعودی در سالهای گذشته انواع جنایت تروریستی را در عراق مرتکب شدند و ۵ هزار نفر از آنها خود را در عملیات انتحاری در این کشور منفجر کردند.

در آخرین مورد اقدامات سعودی علیه ملت عراق نیز شبکه تلویزیونی سعودی «العربیه» چند روز پیش اقدام به مصاحبه با «رغد صدام» دختر دیکتاتور سابق عراق کرد که با موج گسترده محکومیت ها و اعتراضات در داخل عراق روبرو شد و آنها جنایت های صدام و حزب بعث منحل شده را یادآور و تصاویر این جنایت ها را منتشر کردند و خواهان فراخواندن سفیر عربستان در اعتراض به مصاحبه شبکه سعودی العربیه با دختر دیکتاتور پیشین عراق و اقدامات قانونی علیه دفتر این شبکه در عراق شدند./ ایرنا

کپی