اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

اعتراض جهانی به خشونت‌ها در میانمار

اعتراض جهانی به خشونت‌ها در میانمار

گروه جهان/ به خشونت کشیده شدن تظاهرات روز شنبه مخالفان کودتاچیان در میانمار که در آن دو معترض کشته شده و بیش از 20 نفر زخمی شدند، با واکنش‌های جهانی روبه رو شد.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «دویچه وله»، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل در توئیتی خشونت مرگبار در میانمار را محکوم و تأکید کرد: «استفاده از نیروی قهری و ارعاب و آزار و اذیت معترضانی که در آرامش در حال بیان اعتراض خود هستند، غیرقابل قبول است. من از همه احزاب می‌خواهم که به نتایج انتخابات احترام بگذارند و به قوانین شهروندی پایبند باشند.» «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در پیامی توئیتری این خشونت‌ها را محکوم کرد. در دولت جدید امریکا نیز «ند پرایس»، سخنگوی کاخ سفید موضعی مشابه اتخاذ کرد. «دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس هم دیگر فردی بود که خشونت در میانمار را محکوم کرد. فیس‌بوک نیز در واکنش به این رویداد صفحه ارتش میانمار در این شبکه اجتماعی را مسدود کرد.
تظاهرات روز شنبه میانمار بزرگترین تجمع اعتراضی به کودتاچیان میانمار بود و طبق آمارهای رسمی یک هزار نفر در آن شرکت داشتند. این تجمع به یاد زن جوان 20 ساله‌ای که دو هفته قبل در جریان اعتراض‌ها کشته شد، صورت گرفته بود. اما در نهایت در این تجمع نیز دو نفر کشته شدند.

کپی