اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
سال 1398

افتتاح قطعه یک آزاد راه تهران ـ شمال

افتتاح قطعه یک آزاد راه تهران ـ شمال
حسن مجیدی

قطعه یک آزاد راه تهران- شمال روز گذشته [سه‌شنبه 6 اسفند ۱۳۹۸] با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری، محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی، پرویز فتاح رئیس سازمان بنیاد مستضعفان و جمعی از مقامات ارشد دولتی افتتاح شد.

 قطعه یک آزادراه تهران- شمال در انتهای بزرگراه همت غرب بعد از خروجی دهکده المپیک است. با آغاز عبور از این قطعه، تابلوی چالوس در انتهای اتوبان همت، نصب شده است. در واقع ورودی قطعه یک آزادراه تهران- شمال در انتهای بزرگراه همت غرب بعد از خروجی دهکده المپیک است. این قطعه در امتداد دره کن پس از گذشتن از حاشیه روستای سولقان بتدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده و سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۵۰ متر این رشته کوه را قطع نموده و در دامنه‌های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد. از آن پس، مسیر به موازات جاده قدیم کرج - چالوس امتداد می‌یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز به طول ۶۳۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می‌شود، سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج- چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی نوشهر - چالوس - تنکابن متصل می‌شود.
قطعه یک آزادراه تهران - شمال ۲۲ تونل به طول ۳۱ هزار و ۴۰۰ متر به‌صورت رفت و برگشت، ۲۶ دستگاه پل به طول چهار هزار و ۶۰۰ متر با ویژگی‌های خاص مثل ارتفاع ۷۰ متری دارد.
روزنامه ایران- چهار‌شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
 
کپی