اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ممنوعیتی برای واردات موز به گمرک ابلاغ نشده است

ممنوعیتی برای واردات موز به گمرک ابلاغ نشده است

معاون فنی و امور گمرکی گفت: هیچ گونه ممنوعیتی برای واردات موز به گمرک اعلام نشده است بلکه کنترل واردات فرآیندی است که باید وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام دهد.

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی ایران،درباره جزئیات واردات موز گفت: برخی اعلام کردند واردات موز ممنوع شده است، هیچ گونه ممنوعیتی برای واردات موز به گمرک اعلام نشده است بلکه کنترل واردات فرآیندی است که باید وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام دهد.

ارونقی گفت: سیاست گذار و تصمیم گیرنده در کنترل واردات موز ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت هستند و گمرک نقش یک مجری را دارد. زمانی که کالای سریع الفسادی مانند موز به بنادر و گمرکات وارد می شود، همه ارگان‌ها گمرک را مقصر می‌دانند که چرا اجازه ترخیص کالا را نمی‌دهد.

او ادامه داد: اینکه به صورت شفاهی گفته شود که واردات موز ممنوع است اما از طرفی ثبت سفارش انجام و کد منشا ارز آن به گمرک ابلاغ شود؛ گمرک موظف است ترخیص آن را انجام دهد که این امر هم صورت گرفت.

ارونقی گفت: یک محموله‌ موز به گمرک بازرگان رسیده بود و ما استعلامی از وزارت صمت و دفتر تنظیم مقررات صادرات و واردات داشتیم که با توجه به اینکه کد منشا ارز مورد تایید بانک عامل و بانک مرکزی قرار گرفته بود و مجوز‌های قانونی دیگر مانند مجوز قرنطینه اخذ شده بود، گمرک نسبت به ترخیص کالا اقدام کرد.

معاون فنی و امور گمرکی بیان کرد: با توجه به دپوی کامیون‌های موز در گمرک و بنادر، ستاد تنظیم بازار در تاریخ  ۱۱ بهمن اجازه صادرات سیب به خارج از کشور و در قبال آن واردات موز با  ارز حاصل از صادرات، را صادر کرد.

/ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی