اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
آمار تکان دهنده رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از شیوع کرونای انگلیسی در خوزستان

سرخستان

سرخستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز آمار تکان‌دهنده‌ای از ابتلا به کرونا در خوزستان ارائه داد. فرهاد ابول‌نژادیان در نشست خبری که شنبه شب در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد،

  با اشاره به آخرین وضعیت بیماری و شیوع ویروس کرونا در خوزستان ضمن تأکید بر اینکه کرونای غالب در خوزستان، کرونای جهش یافته انگلیسی است، گفت: باوجود اینکه ۴۰ روز از این پیک می‌گذرد، تعداد مبتلایان ۶ تا ۱۴ ساله در این پیک، بیش از دو برابر شده و موارد ابتلای ۱۵ تا ۲۹ ساله‌ها نیز ۱۷ درصد نسبت به پیک اول بیشتر شده است.
به گفته وی، وجود کرونای انگلیسی در سطح کشور گزارش شده بود و در خوزستان نیز یک مورد بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در کیان‌آباد اهواز شناسایی و رهگیری شد. این بیمار از کشور هلند وارد کشور و استان خوزستان شده بود که ۸۲ نفر از مسافران هواپیما که ساکن تهران و ۹ نفر ساکن اهواز بودند، رهگیری شدند. وی گفت: حتی خواهر این بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی که به استقبالش آمده بود را نیز در خانه‌اش قرنطینه کردیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بیان کرد: با توجه به روند افزایشی بیماری و مشاهده سرعت انتشار بیماری، نگران بودیم که نکند سوش کرونای انگلیسی در خوزستان منتشر شده باشد که در این راستا نمونه‌های مشکوک، به انستیتو پاستور ارسال شد و در نتیجه، ۹ نمونه از ۱۰ نمونه ارسال ‌شده، کرونای انگلیسی بودند. وی افزود: دو نمونه از این ۱۰ نمونه، از آبادان بودند که هر دو آنها کرونای انگلیسی بود.
سفر خانواده‌ای مبتلا از انگلیس به عراق و میهمانی‌شان در شادگان
ابول‌نژادیان تصریح کرد: با اثبات ابتلای این افراد به کرونای انگلیسی، این بیماران را رهگیری کردیم. با توجه به اینکه موارد بیماری از شادگان افزایشی شد، بررسی‌های لازم انجام و متوجه شدیم که یک خانواده ساکن انگلیس به عراق سفر کرده بودند و از عراق نیز به ایران آمده و در منزل خانواده‌ای در شادگان حضور پیدا کرده‌اند و گسترش بیماری از این نقطه بوده است. وی گفت: ۲۵ دی‌ماه نیز یک مسافر عراقی مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از هتل‌های اهواز حضور پیدا کرده بود که پس از اخذ نمونه از ۷۴ نفر از پرسنل این هتل، متوجه شدیم که چهار نفر از آنها مبتلا شده‌اند و برخی از این پرسنل، خانواده‌هایشان را نیز مبتلا کرده بودند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: حدود ۲۰ روز پیش نیز فردی به عراق سفر کرده بود و آنجا آلوده شد و پس از برگشت به ایران، خواهرش را نیز به کرونا مبتلا کرد و اکنون کل خانواده‌اش درگیر شده‌اند. وی تصریح کرد: بنابراین با مشاهده ورود و پخش شدن کرونای انگلیسی در خوزستان، نگران شدیم و وزیر بهداشت و استاندار خوزستان را در جریان موضوع و مسأله قرار دادیم زیرا سرعت انتشار و کشندگی سوش انگلیسی، بسیار بالاتر است. ابول‌نژادیان گفت: روز شنبه نتایج نمونه‌هایی از افراد مبتلا به کرونا از شهرهای اهواز، هویزه، دزفول، دشت آزادگان و چند نقطه دیگر که به انستیتو پاستور ارسال کرده بودیم، مشخص شد و این نمونه‌ها نیز کرونای انگلیسی هستند.
کرونای انگلیسی، علت مرگ دو کودک خوزستانی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه سوش انگلیسی بسیار خطرناک است، گفت: دو کودکی که روز گذشته فوت شدند، به کرونای انگلیسی مبتلا شده بودند که یکی از آنها از ایذه و بیمار دیگر از سوسنگرد بود. وی افزود: یکی از مبتلایان دختر ۹ ساله اهل سوسنگرد بود که بیماری زمینه‌ای نداشت و با ضعف و بی‌حالی به بیمارستان مراجعه کرد. پزشکان فکر کردند وی دچار مننژیت شده است، اما با انجام سی‌تی‌اسکن از مغز متوجه شدند که قسمتی از بخش خاکستری مغز خورده شده است و بیمار را به‌عنوان مننژیت یا همان التهاب پرده مغز، به بیمارستان کودکان ابوذر اهواز اعزام کردند. ابول‌نژادیان گفت: پزشکان متخصص ریه در بیمارستان ابوذر، به ضعف و بی‌حالی و تب این دختر مشکوک شده و با انجام سی‌تی‌اسکن متوجه شدند که تمام ریه درگیر است و این کودک در تنها کمتر از دو ساعت در بیمارستان ابوذر فوت شد.
خرید و فروش جواب منفی تست
وی با اشاره به چگونگی ورود کرونای انگلیسی به استان، بیان کرد: بر‌اساس مبادلات بین‌المللی، مقرر بود هر کسی از کشور خارج می‌شود یک تست PCR منفی که در ۷۲ ساعت گذشته انجام شده، در دست داشته باشد اما در ۱۰ روز گذشته گزارشاتی به دست ما رسیده است که آن طرف مرزها برخی تست‌ها به‌صورت کاغذ، خرید و فروش می‌شد و تا حدود یک میلیون و نیم کاغذ جواب منفی تست بدون انجام آزمایش به این افراد تحویل داده شد که در این زمینه، صداقت رعایت نشد و اعتماد را خدشه‌دار کردند. وی گفت: بنابراین فعلاً مرزها بسته شدند و باید شرایط برای انجام تست در مرزها فراهم شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه اکنون سوش غالب جامعه، سوش انگلیسی است، گفت: با وجود اینکه ۴۰ روز از این پیک می‌گذرد، تعداد مبتلایان ۶ تا ۱۴ ساله در این پیک، بیش از دو برابر شده و موارد ابتلای ۱۵ تا ۲۹ ساله‌ها نیز ۱۷ درصد نسبت به پیک اول بیشتر شده است. وی افزود: در پیک اول میزان مرگ ‌و ‌میر افراد ۳۰ تا ۴۰ سال، ۵.۷ درصد و در پیک دوم ۷.۲ درصد بود که در پیک سوم به ۷.۴ درصد رسیده؛ این در حالی است که هنوز پیک به قله خود نرسیده، یعنی مرگ و میر این افراد بیشتر شده است. ابول‌نژادیان گفت: افراد ۴۵ تا ۵۹ ساله بیشتری را نیز در این پیک از دست داده‌ایم.
افزایش ۴۵ درصدی فوتی‌های خوزستان در هفته گذشته
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص روند افزایش بروز بیماری، بیان کرد: موارد بیماری در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن، ۷۴ درصد، موارد بستری ۹۰ درصد و موارد فوت ۴۵ درصد افزایش یافته است.
وی بیان کرد: میانگین ابتلای ۶۰ تا ۷۴ سال ۱۳ درصد، افراد ۴۵ تا ۵۹ سال ۲۲ درصد و ۳۰ تا ۴۴ سال ۳۵ درصد است. میزان ابتلای ۱۵ تا ۲۹ سال نیز در حال بالاتر رفتن از میانگین است یعنی ابتلای جوانان در حال افزایش است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: میانگین ابتلای کودکان ۶ تا ۱۴ سال نیز از ۲.۹ درصد در دی‌ماه، در بهمن‌ ماه تقریباً دو برابر شده است. میانگین ابتلای کودکان زیر پنج سال نیز کمتر از یک درصد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در حال حاضر ۹۸۴ بیمار در بیمارستان‌های خوزستان بستری اند که ۷۳۰ نفر از این بیماران در بخش‌های عادی و ۲۵۴ نفر در بخش‌های ویژه بستری هستند. وی افزود: ۵۱ نفر از این بیماران نیز اینتوبه شده‌اند. ابول‌نژادیان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته میزان مراجعه به بیمارستان‌های خوزستان یکهزار و ۵۷۹ مورد بوده است. وی افزود: ۲۰۹ مورد از این تعداد بستری شدند و ۱۰۵ نفر از موارد بستری، مثبت قطعی کرونا هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ما درخواست شرایط اضطراری کردیم و خواستار دو هفته تعطیلی کامل استان خوزستان شدیم اما در این خصوص، ما تصمیم‌گیرنده نیستیم و تنها پیشنهادها را ارائه می‌دهیم.
سهمیه خوزستان از واکسن کرونا
ابول‌نژادیان در خصوص واکسیناسیون کرونا نیز بیان کرد: در مرحله اول ۲۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شد که سهمیه خوزستان برای ۵۰۰ نفر بود و به پرسنل شاغل در بخش‌های ICU کرونا که به کرونا مبتلا نشده بودند، تزریق شد.
 
درخواست تعطیلی اضطراری خوزستان مورد موافقت قرار نگرفت
با وجود اصرار مسئولان بهداشتی و درمانی استان خوزستان برای تعطیلی و قرنطینه استان به مدت دو هفته، با این درخواست تا کنون موافقت نشده است. مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به سعید نمکی، خواستار لاک‌داون (قرنطینه) دو هفته‌ای خوزستان شده بود.

 

کپی