اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

حذف صفحه ارتش میانمار در فیس‌بوک
یک روز پس از کشته شدن دو معترض میانماری توسط نیروهای پلیس، فیس‌بوک امروز (یکشنبه) اعلام کرد بر اساس استانداردهایش در زمینه منع تحریک خشونت، صفحه اصلی ارتش میانمار را حذف کرد. به‌گفته امدادگران، روز شنبه هنگامی که افسران و سربازان پلیس در شهر «ماندالی» به طرف معترضانی که به سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی و کودتای ارتش اعتراض می‌کردند، تیراندازی کردند، دو معترض در این شهر که دومین شهر بزرگ میانمار محسوب می‌شود، کشته شدند.
 
---
 
70 قربانی سرمای بی‌سابقه در تگزاس
در پی شرایط ناشی از سرما و یخبندان بی‌سابقه در بخش‌های جنوبی امریکا بخصوص تگزاس و همچنین قطع برق و سیستم‌های گرمایشی، حدود ۷۰ نفر جان خود را از دست دادند. ۷۷ گزارش سرمازدگی نیز در روز چهارشنبه ثبت شد. مقامات بر این باورند که علت مرگ یک پسر ۱۱ ساله در تختخواب خود در «کونرو» نزدیک هیوستون تگزاس در روز سه‌شنبه، سرمازدگی بوده که به دلیل قطع برق بر اثر توفان زمستانی رخ داده است. بیش از ۱۳ میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند. در حالی که در بسیاری از خانه‌ها شیر‌های آب آشامیدنی قطع شده، یافتن آب بسته‌بندی شده هم تقریباً غیرممکن شده بود و برخی از مردم ناچار شدند برف را بجوشانند.
 
 
---
اعتراض به حبس یک رپر در اسپانیا
معترضان اسپانیایی در پنجمین شب درگیری‌ها با پلیس بعد از صدور حکم حبس برای یک رپر مخالف به اتهام تروریسم و توهین به سلطنت در ترانه‌هایش، در بارسلون به سمت نیروهای امنیتی بطری پرتاب کرده، کانتینرها را به آتش کشیده و به فروشگاه‌ها خسارت زدند. مجازات حبس ۹ ماهه برای «پابلو هاسل» که به رپ‌های تند ضد تشکیلاتی شناخته شده است، بحثی را بر سر آزادی بیان در اسپانیا به راه انداخته و همچنین جرقه اعتراضاتی را روشن کرده که هر از گاهی به خشونت کشیده می‌شود.
 
 
---
 
اخراج محافظ 95 ساله نازی‌ها
امریکا گارد سابق یک اردوگاه کار اجباری نازی‌ها که ۹۵ سال دارد را به آلمان مسترد کرده است. «فردریک کارل برگر» که از ۱۹۵۹ تاکنون در امریکا زندگی کرده، روز شنبه از امریکا به فرانکفورت منتقل شد. وی به کار به‌عنوان محافظ در اردوگاه کار اجباری نوئن‌گامه اذعان کرده، اما می‌گوید شاهد هیچ کشتار یا بدرفتاری با زندانیان نبوده است. قرار است پلیس از او بازجویی کند. او نسبت به اخراج خود ابراز شگفتی کرد و گفت «بعد از ۷۵ سال این کار مسخره است. باور کردنی نیست. شما دارید مرا از خانه‌ام بیرون می‌کنید.»
 
---
 
اعتراضات ضد واکسن در استرالیا
مخالفان واکسیناسیون کرونا در استرالیا دیروز با شروع برنامه تزریق واکسن کرونا در سراسر این کشور، به تجمع‌های اعتراض‌آمیز دست زدند.  این اعتراضات در شهرهایی از جمله ملبورن، سیدنی، بریزبِن با شعارهایی نظیر «بدنِ من، انتخابِ من»  یا «برای من مهم نیست اگر واکسن می‌خواهی، واکسن بزن؛ اما مرا مجبور نکن» برگزار شد.
گزارش رسانه‌های محلی حاکی است که اگرچه این تجمعات کاملاً صلح‌آمیز بود، اما پلیس چندین نفر را در ملبورن دستگیر کرد. پلیس ۱۵ نفر را به دلیل نقض قوانین ضد ویروس کرونا حتی جریمه کرده است  و ۵ نفر دیگر به اتهام مقاومت در برابر پلیس، مزاحمت و امتناع از دادن اطلاعات به پلیس دستگیر شدند.
گفته می شود شروع طرح ملی استفاده از واکسن ضد ویروس کرونای فایزر (امریکایی) قرار است از فردا/ دوشنبه در سراسر این کشور آغاز شود.    
 
 
 
 
کپی