اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

محسن هاشمی: تورم رسمی کشور بالاتر از ۳۰۰ درصد است

محسن هاشمی: تورم رسمی کشور بالاتر از ۳۰۰ درصد است

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: آمار تورم رسمی کشور بالاتر از ۳۰۰ درصد طی چهارسال گذشته بوده و قدرت برابری ارزی در برابر پول ملی بیش از ۷۰۰ درصد افزایش داشته است.

 محسن هاشمی،  رئیس شورای شهر تهران در صحن امروز شورای شهر اظهار داشت: در سالروز شیوع ویروس کرونا در کشور قرار داریم و تاکنون این ویروس حدود ۶۰ هزار فوتی و یک‌ونیم میلیون مبتلا بر جای گذاشته است و همچنان باید اقدامات پیشگیرانه ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه امروز لایحه بودجه ۱۴۰۰ در شورا بررسی می‌شود، افزود: مدیریت شهری علی‌رغم رکود، تورم و کرونا و کاهش ارزش پول ملی توانست با چابک‌سازی بدون شهرفروشی، هزینه‌های اداره شهر را تأمین کند و از این بابت از مدیران شهری و اعضای شورای شهر تشکر ویژه دارم.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه منابع لایحه بودجه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: بدون احتساب تبصره‌ها، منابع اصلی بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومان است که این عدد در مقایسه با لایحه بودجه سال ۹۶، ۹۰ درصد افزایش دارد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: آمار تورم رسمی کشور بالاتر از ۳۰۰ درصد طی چهارسال گذشته بوده و قدرت برابری ارزی در برابر پول ملی بیش از ۷۰۰ درصد افزایش داشته است.

هاشمی خاطرنشان کرد: کمیسیون برنامه و بودجه منابع لایحه را ۱۸۰۰ میلیارد تومان کاهش داده و به همین اندازه مصارف باید کاهش یابد. یکی از نقاط ضعف عملکرد شهرداری در سال‌های اخیر، عدم استفاده از بودجه غیرنقد بوده است که امیدواریم در فرصت باقی مانده از این موضوع بیشتر استفاده شود.

وی گفت:‌در دوران کرونا دولت نه تنها از منابع مصوب ستاد ملی کرونا مبلغی برای خسارت‌ها به شهرداری نداد، بلکه وظایف قانونی خود را نیز در زمینه‌هایی مانند حمایت از حمل و نقل عمومی به طور ناقص انجام داد.

وی بیان داشت: متأسفانه اوراق مشارکت سال ۹۹ هنوز از طریق بانک‌های عامل محقق نشده و این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد. 

برخی اعضای شورا تراکم پایه ومازاد را باشهر فروشی اشتباه گرفتند

همچنین،  هاشمی در پایان دویست و هفتاد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز نیز مطابق گذشته جلسه هم اندیشی با حضور شهردار و معاونانشان از ساعت هفت و سی دقیقه آغاز شد که مهمترین موضوع این جلسه مشکل حمل و نقل عمومی در شهر تهران بود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: همانطور که می دانید تعداد مسافران حمل و نقل عمومی در شهر تهران به دلیل شرایط کرونایی یک سوم شده و لذا خود به خود  درآمد مترو و اتوبوسرانی به ویژه در بخش خصوصی کاهش پیدا کرده، ولی برای جبران این کمبود هیچ حرکتی انجام نشده است. در دولت هم با اینکه موضوع حمل و نقل عمومی مورد اهمیت لفظی قرار می گیرد و مصوبات زیادی هم در این زمینه وجود دارد، اما هیچ اقدام عملیاتی در جهت تزریق منابع مالی برای تجهیز و نوسازی حمل و نقل عمومی تهران نمی شود که البته امیداریم در مدت باقی مانده تا پایان سال و یا اوایل سال آینده این مشکل حل شود.

وی با اشاره به وضعیت امروز حمل و نقل عمومی شهر تهران گفت: ببیند چون درآمد در بخش حمل و نقل عمومی به دلیل شرایط کرونایی کم شده و از طرفی بیشتر اتوبوس های شهر تهران نیز در اختیار بخش خصوصی هستند، لذا بخش خصوصی بیشتر اتوبوس های خود را فعال نمی کند و با اینکه بیان می شود تعداد اتوبوس های تهران ۵۰۰۰ عدد است شاید ۲۰۰۰  اتوبوس فعال باشد، لذا این امر سبب افزایش تراکم مسافران نیز می شود. در این راستا برای جلوگیری از صدمه وارد به مردم باید جبران کمبودهای حمل و نقل عمومی پرداخته شود. بعد از جلسه هم اندیشی جلسه صحن شورا با موضوع بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش درآمدی آغاز شد که با تصمیم اعضای شورا درآمدهای بودجه به عدد ۴۸هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: در بحث درآمدی کمیسیون برنامه و بودجه کاهش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی را پیشنهاد داده بود اما با بررسی اعضای شورا ۵۳۰ میلیارد تومان ترمیم شد و در نهایت  ۱۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی شهرداری کاهش پیدا کرد.

هاشمی در خصوص بررسی بحث اصلاح ساختار در شهرداری تهران گفت: بحث ساختار از ابتدا در شورای پنجم مطرح بوده ولی بدنه و برخی از اعضای شورا در این خصوص حساسیت دارند از این رو لایحه اصلاح ساختاری تصویب نشد و حال لایحه جدید  مطرح شده که این موضوع در هیات رییسه بررسی خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص بحث شهر فروشی که از سوی چند تن از اعضای شورا مطرح شده بود گفت: برخی اعضا تراکم پایه و مازاد تراکم را با شهر فروشی اشتباه گرفتند  و فکر می کردند فروش تراکم است،  در صورتی که ما خارج از طرح تفصیلی که قانون فعلی مورد تصویب  شورای عالی شهر سازی است هیچ تراکم فروشی داریم و به ضرس قاطع می گویم این اتفاق در شهرداری تهران نمی افتد.

هاشمی تاکید کرد: هر افزایش تراکم و تغییر کاربری به طور حتم باید در کمیسیون ماده ۵ تصویب شود و وقتی کمیسیون ماده ۵ تصویب کرد وزارت مسکن شهر سازی نیز باید تایید کند و در نتیجه یک تصیمم ملی است. بنابراین  شهر نفروشی در شورای پنجم جا افتاده است و این موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده و کم کردن هزینه های شهر علی رغم تورم ۳۰۰ درصدی در طول ۴ سال گذشته بوده که با این وجود بودجه شهرداری تهران در ۴ سال تنها ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی