اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1397/عزت‌الله انتظامی به روز واقعه رسید

«آقای بازیگر» درگذشت

«آقای بازیگر» درگذشت
حسن مجیدی

استاد عزت‌الله انتظامی، بازیگر برجسته تئاتر و سینمای ایران، پس از چند سال بیماری، بامداد جمعه ۲۶ مرداد 1397 در سن ۹۴ سالگی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

 عزت‌الله انتظامی روز۳۱خرداد سال ۱۳۰۳درمحله سنگلج تهران به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت.او فعالیت هنری خود را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله زار آغاز کرد و پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و فرهنگ تهران رفت. در سال ۱۳۲۰ نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان اولتیماتوم نوشته پرویز خطیبی به کارگردانی اصغر تفکری اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ توانست در بیش از ۱۰ نمایش نقش‌پردازی کند.عزت‌الله انتظامی اولین تجربۀ سینمایی خود را با بازی در نقش کوتاهی در فیلم واریته‌ بهاری به کارگردانی پرویز خطیبی در سال ۱۳۲۸ آغاز کرد.
در سال ۱۳۳۲ به آلمان غربی رفت و در مدرسه شبانه تئاتر و سینما در «هانوفر» تحصیل کرد. در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت. او در سال ۱۳۳۸ به استخدام اداره هنرهای زیبای کشور درآمد و در تماشاخانه‌های تهران به بازیگری و کارگردانی تئاتر مشغول شد.در سال ۱۳۴۸ با گاو ساخته داریوش مهرجویی وارد عرصه حرفه‌ای سینما شد و اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از جشنواره بین‌المللی شد. وی برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.
خانِ مظفر سریال هزاردستان، در طول حیات هنری خود در ۵۶ فیلم سینمایی و بیش از ۷۰ سریال و نمایش تلویزیونی به‌عنوان بازیگر یا کارگردان به ایفای نقش پرداخته و ده‌ها جایزه و عنوان از جشنواره و جشنواره های داخلی و بین‌المللی دریافت کرده است. از برجسته‌ترین کارهای او می‌توان به بازی در فیلم آقای هالو، پستچی، صادق کرده، ستارخان، حاجی واشینگتن، کمال الملک، اجاره نشین‌ها، شیرسنگی، در مسیرتندباد، گراند سینما، هامون، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روز فرشته، روز واقعه، روسری آبی، خانه‌ای روی آب، دیوانه‌ از قفس پرید، مینای شهر خاموش، آتش سبز، چهل‌ سالگی و راه آبی ابریشم اشاره کرد.اما مهم‌ترین نقشی که وی در سینمای ایران بازی کرد نه این نقش‌ها که خود بازیگری بود. او آقای بازیگر بود.
روزنامه ایران- شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
 
کپی