اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
سال 1397/ بدعهدی امضاکننده توافق هسته ای

خروج امریکا از برجام

خروج امریکا از برجام

با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا او که با سیاست‌های دولت پیشین این کشور مخالف بود؛ خروج امریکا از برجام به‌عنوان یک سند بین‌المللی را با هدف فشار گسترده اقتصادی و سیاسی بر ایران کلید زد و در نهایت 18 اردیبهشت 1397 رسماً این موضوع را اعلام و از برجام یکطرفه خارج شد.

 ترامپ به تمامی شرکت‌های خارجی 180 روز فرصت داد تا دست از فعالیت اقتصادی در ایران بردارند و دستور بازگشت تمام تحریم‌ها را صادر کرد. او همچنین در سخنرانی خود گفت:«امروز من اعلام می‌کنم که ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود و بالاترین سطح از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال خواهد شد.» همچنین دقایقی بعد از اعلام خروج امریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای دستور‌العمل خروج از برجام را منتشر و اعلام کرد اقدامات فوری را برای اجرای تصمیم رئیس‌جمهوری انجام می‌‌دهد. طی این بیانیه اعلام شد که تحریم‌ها علیه ایران طی بازه ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز خواهند گشت.
اقدام رئیس‌جمهوری امریکا البته با واکنش منفی اعضای دیگر 1+5 یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس، روسیه و چین رو‌به‌رو شد. در پی اقدام ترامپ سران سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند همچنان به برجام پایبند خواهند بود.
چند ساعت بعد از خروج امریکا از برجام حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در یک برنامه زنده تلویزیونی با مردم سخن گفت. روزنامه ایران نوشت: «با وجود عهدشکنی رسمی و آشکار دولت امریکا، رئیس جمهوری کشورمان طی سخنانی بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافقی که جز امریکا سه کشور اروپایی در کنار روسیه و چین اضلاع دیگر آن بودند تأکید کرد؛ اما ادامه یافتن این تعهد را به رایزنی‌های آتی با کشورهای اروپایی و امکان تأمین منافع ملی ایران از قبال برجام منهای امریکا مشروط دانست.حسن روحانی تصریح کرد: ایران به اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرد و امشب مشخص شد که عهدشکن کیست. امشب به همان سخنی رسیدیم که از 40 سال پیش آن را تکرار می‌کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبندی دارد و امریکا کشوری بوده که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است. رئیس جمهوری با یادآوری اینکه برجام توافق بین ایران و امریکا نبوده که امریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می‌شود، گفت: برجام یک توافق چندجانبه و یک توافق بین‌المللی بوده، برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه 2231 قرار گرفته است. بنابراین امریکا امشب رسماً اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد.» یک سال بعد از خروج امریکا از برجام و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای در  روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال 1398 به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود خواهد کاست. ایران در واکنش به بدعهدی‌های صورت گرفته و فشارهای اقتصادی تا کنون در سه گام از تعهدات خود کاسته است.
کپی