اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
90 درصد تست‌های کرونای انگلیسی در خوزستان مثبت است

کرونا در جنوب از مرز قرمز گذشت

کرونا در جنوب از مرز قرمز گذشت

طی روزهای گذشته تعداد شهرهای قرمز خوزستان از ۹ شهر به ۱۱ شهر رسیده، از مجموعه ۱۰ تست گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونای انگلیسی، ۹ تست مثبت بوده و آن طور که مسئولان این استان می‌‌گویند، پیک سوم بیماری با شیب تندی در حال شکل‌گیری بوده و تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها ۴۰۰ درصد افزایش یافته است. این شرایط سبب شد تا روز شنبه استاندار خوزستان در نشستی ویدئوکنفرانسی، وضعیت را برای رئیس جمهوری تشریح کند و تصمیمات خوبی برای مهار این شرایط گرفته شود.

 «قاسم سلیمانی دشتکی»، استاندار خوزستان  در این نشست با اشاره به اینکه ترددها  در ۲ مرز چزابه و شلمچه عامل  اصلی تشدید ویروس کرونا در این استان بوده است، اظهار داشت: پیک سوم بیماری تقریباً از اوایل بهمن ماه در استان شروع شد و از پنجم بهمن ماه شدت گرفته است بر همین اساس  جلسات متعددی با مسئولان بهداشتی گروه های مختلف استان برگزار  و تصمیمات جدی  برای عبور از این بحران اتخاذ شده  است. براساس این تصمیمات  پایانه مسافری مرز شلمچه بسته  شده  و تا اطلاع بعدی از ورود مسافران عراقی به کشور جلوگیری می‌شود؛ البته پایانه تجاری شلمچه باز است و تجار و بازرگانان دو کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشغول مراودات تجاری هستند.
استاندار خوزستان یکی دیگر از مشکلات  استان در این زمینه را وجود فرهنگ‌های بسیار زیاد قبایل و عشایر استان دانست و افزود: در شرایط همه‌گیری بیماری مدیریت این رسوم کار بسیار سختی است لذا تصمیم گرفتیم قبل از برگزاری هر گونه مراسمی از بزرگان آن طایفه دعوت و تعهدات لازم برای جلوگیری از تجمع گرفته شود.
سلیمانی دشتکی  با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده در استان گفت: فعلا به مدت یک هفته تردد در مرزها  ممنوع شده تا بتوانیم شرایط تست سریع تر در 6 ساعت  را در این مناطق آماده کنیم البته ما تصمیمات شدیدتری برای سایر اقشار و گروه‌ها اتخاذ کردیم که فکر می‌‌کنم در کوتاه مدت اثربخش باشد.  درست است که محدودیت  برای یک هفته‌  تصویب شده اما به احتمال زیاد این محدودیت‌ها تمدید می‌‌شود.
 آینده خوزستان قابل پیش‌بینی نیست
از سوی دیگر  سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تکمیل صد درصدی ظرفیت تخت‌های ICU، گفت: با این روند، ممکن است دچار کمبود خدمات درمانی شویم و بیمارستان‌ها جوابگو نباشند.
دکتر فرهاد سلطانی اظهار کرد: در اهواز، بیمارستان رازی و امیرالمومنین(ع) با همه ظرفیت و بخش‌هایی از بیمارستان‌های فاطمه الزهرا(س)، سینا، امام خمینی(ره)، گلستان و بقایی یک در حال ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا هستند.
وی افزود: در دو سه روز آینده نیز بیمارستان آیت‌الله طالقانی قدیم به بیمارستان‌های پذیرای بیماران مبتلا به کرونا در اهواز افزوده می‌شود.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر در زمینه تخت عادی مشکلی وجود ندارد اما ظرفیت تخت‌های ICU، صد درصد تکمیل شده است که باید مراقب باشیم در این زمینه به مشکل برنخوریم.
کپی