اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد

ویروس انگلیسی در خوزستان، تهران، کرج و قزوین در گردش است

ویروس انگلیسی در خوزستان، تهران، کرج و قزوین در گردش است

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت گردشگری و سفرهای نوروزی با توجه به شیوع کرونا، گفت: به‌طور کلی سفرها را می‌توان در چهار دسته تقسیم‌بندی کرد؛ یک گروه ممکن است افراد با تور به سفر بروند که از قبل تحت نظارت تور برنامه‌ریزی شده و هتل‌شان و گردش‌هایی که می‌روند، براساس برنامه‌ریزی و تحت نظارت خواهد بود که این بحث سازمان گردشگری می‌تواند اینها را پوشش دهد.

 گروه دوم افرادی هستند که ممکن است برای رزرو هتل و اسکان‌شان با تور هماهنگ کنند، اما با ماشین شخصی یا پرواز و... سفر کنند. این گروه هم قابلیت نظارت و کنترل را دارند. گروه سوم افرادی هستند که خودشان به مسافرت می‌روند و ممکن است به ویلاها و جاهای دیگری بروند که تحت نظارت نیست و گروه چهارم هم مسافرت کرده و در محل سفر اقدام به چادر زدن می‌کنند. بر این اساس می‌توان گروه یک و دو را تحت نظارت و کنترل قرار داد، گروه چهار می‌تواند ممنوع باشند، اما مشکل با گروه سوم باقی می‌ماند که واقعاً این گروه خیلی قابل کنترل و نظارت نیست.به گزارش ایسنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کرد: اگر وضعیت شهرها قرمز شود، قطعاً محدودیت‌ها و ممنوعیت تردد بین شهری و... قطعاً بازمی‌گردد. معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره وضعیت گردش ویروس انگلیسی در کشور، گفت: ما براساس شواهدی که داریم، ویروس قطعاً در کشور گردش کرده است، اما هنوز جایگزین ویروس قبلی نشده‌ است. کانون‌های ویروس انگلیسی را در اهواز، قزوین و تهران و البرز پیدا کردیم اما محدود و به‌صورت کانون‌های کوچک هستند.
رئیسی درباره واکسن هندی و چینی کرونا و واردات آنها به کشور نیز گفت: برای واکسن چینی نیاز به یکسری مستندات بود که به سازمان غذا و دارو تحویل داده شده و امیدواریم که طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده اولین محموله واکسن سینوفارم چینی در حدود ۲۵۰ هزار دوز وارد کشور شود و بعد دو میلیون دوز قرارداد بستند که به ما بدهند.
وی افزود: در زمینه واکسن بهارات هند که کووواکسین نام دارد، تفاهمی امضا شده و قول‌هایی داده‌اند اما به اندازه واکسن چینی مطمئن نیستیم که بزودی وارد شود. براساس تفاهمی که انجام شده، اعلام کردند که یک میلیون دوز می‌دهیم که ممکن است در فروردین و اردیبهشت به دست‌مان برسد، اما بیشترین امید ما به کووکس است و واکسن آسترازنکایی که قرار است به ما تحویل دهند که حدود ۴.۲ میلیون دوز است که به ما اعلام کرده بودند که از نیمه فوریه تا آخر فوریه (27 بهمن تا 10 اسفند) به دست‌مان می‌رسد که براساس نامه‌ای که به ما زدند و سر قول‌شان باشند، باید طی دو هفته آینده ۴.۲ میلیون دوز آسترازنکا به دست ما برسد. او با اشاره به گردش ویروس کرونا در عراق، بر لزوم مراقبت ویژه در مرزهای غربی کشور و لحاظ اقدامات سختگیرانه عبور و مرور در این مرزها تأکید کرد. رئیسی گفت: استان خوزستان یکی از استان‌هایی است که بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد. گردش ویروس انگلیسی در استان خوزستان مشاهده شده است. استان خوزستان یکی از استان هایی است که بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد. گردش ویروس انگلیسی در استان خوزستان مشاهده شده است و چندین مورد از بیماران بستری بویژه در اهواز و جنوب اهواز گزارش شدند و این می‌تواند یک زنگ خطر و هشدار باشد.
 
روند افزایشی بستری و مرگ ناشی از کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت خبرداد: در مجموع ۱۱ شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضع نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند. سیما سادات لاری، ادامه داد: طی هفته گذشته تعداد موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در کشور نسبت به هفته ماقبل دارای روند افزایشی بوده است. بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های مازندران و خوزستان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ به ترتیب در استان‌های مازندران و گیلان گزارش شده است. وی افزود: همچنین در هفته گذشته استان‌های خوزستان، قم و ایلام به‌عنوان استان‌های با کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند. شهرستان‌های شوط و ماکو در استان‌های آذربایجان غربی، دره شهر در ایلام، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، هفت گل و هندیجان در خوزستان، شهرستان پاسارگاد، خنج، گراش و مهر در استان فارس و شهرستان خمین در استان مرکزی از امروز به وضعیت نارنجی تبدیل شده‌اند و در مجموع ۱۱ شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضع نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند.
کپی