اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

اثرات مخرب گاز مونوکسید کربن بر سلامت انسان

اثرات مخرب گاز مونوکسید کربن بر سلامت انسان

وقتی صحبت از گاز ها می شود انواع گاز خلوص بالا مانند دی اکسید کربن، هلیوم، اکسیژن، آرگون، مونوکسید کربن به ذهنمان می رسد.

وقتی صحبت از گاز ها می شود  انواع  گاز خلوص بالا مانند دی اکسید کربن، هلیوم، اکسیژن، آرگون، مونوکسید کربن به  ذهنمان می رسد. یکی از این گازها که برای همه ما بسیار آشنا است و شاید بتوانیم به جرات بگوییم که بسیار هم خطرناک است مونوکسید کربن است. حتما بار ها و بارها درباره افرادی شنیده اید که جان خود را در اثر گازگرفتگی از دست داده اند. اگر بخواهید علت آن را بدانید باید بگوییم عامل این گازگرفتگی چیزی جز گاز مونوکسید کربن نیست. با ما همراه باشید تا با این گاز خطرناک آشنا شوید.

مونوکسید کربن

به خاطر داشته باشید به مونوکسید کربن CO هم گفته می شود.شاید برایتان سوال ایجاد شود که این گاز چگونه به وجود می آید؟ هنگامی که کربن به صورت ناقص می سوزد باعث به وجود آمدن گاز سمی، بی بو و بی رنگ مونوکسید کربن می شود. این گاز بسیار برای انسان ها خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری را می تواند به همراه داشته باشد.

تولید گاز مونوکسید کربن

گاز مونوکسید کربن که یکی از عوامل بسیار مهم در آلودگی هوا محسوب می شود از طریق وسایل نقلیه، بخاری ها و وسایل گرمایشی در خانه تولید شود. شاید جالب باشد که بدانید حتی سیگار هم تولید مونوکسید کربن می کند.

مهمترین علائم و نشانه های  مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

---

 

این گاز بسیار بی رحم است  و به دلیل اینکه بویی ندارد شما اصلا متوجه گازگرفتگی نمی شوید. اگر در محیط بسته ای احساس  سردرد، گیجی، تشنج، تار شدن چشم ها، حالت تهوع و یا احساس درد در سینه داشتید باید سریعا درها و پنجره ها را باز کنید. استنشاق این گاز می تواند اثرات بسیار ناگواری بر روی قلب و اعصاب فرد داشته باشد. سالانه متاسفانه افراد زیادی  بر اثر استنشاق این گاز جان خود را از دست می دهند.

چگونه از مسمویت مونوکسید کربن جلوگیری کنیم ؟

نکات بسیار ساده ای  را در اینجا برای شما عنوان می کنیم تا با این کارها  از مسمویت مونوکسید کربن پیشگیری کنید.

1.اگر در خانه دودکش دارید حتما آن را چک کنید گرم بودن دودکش نشانه اسن است که همه چیز درست است ولی اگر دودکش شما سرد است شک نکنید که مشکلی وجود دارد. برای کسانی که در خانه بخاری دارند بهترین راه این است که حتما راهی را برای گردش هوا قرار دهند به طور مثال می توانند پنجره ای را به صورت نیمه باز بگذارند.

2.برخی از افراد برای گرم کردن خانه شعله های گاز را روشن می کنند  که بسیار خطرناک است پس از این کار خودداری کنید

3.یکی دیگر از کارهایی که بسیار هم ساده است استفاده از دستگاهی است که در صورت وجود گاز مونوکسید کربن هشدار می دهد.

تهیه انواع کپسول های گازی

اگر مایل هستید درباره انواع گازها از جمله گاز کالیبراسیون اطلاعاتی را کسب کنید و یا برای خرید انواع کپسول های گازی می توانید به سایت هوامایع زاگرس مراجعه کنید. شما به راحتی می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید و با پر کردن فرم مخصوص درخواست خود را ارسال کنید. از این طریق شما می توانید انواع گازهای خالص و مخلوط های گازی را با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید.

 

کپی