اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سونامی برکناری در افغانستان
فدراسیون اتاق‌های تجارت افغانستان اعلام کرده که اعضای اتحادیه ترانسپورت (حمل‌ و نقل زمینی افغانستان) پس از تفاهم با مسئولان دولتی به اعتراضات خود پایان دادند. رانندگان خودروهای باربری تقریباً از سه هفته به این سو در اعتراض به اخاذی‌ها، شماری از شاهراه‌های اصلی را بسته بودند. اعتراضات آنها، افزایش قیمت شماری از مواد ضروری و اولیه را در بازارها به‌دنبال داشت. مسعود اندرابی، وزیر داخله (کشور) افغانستان که چند روز پیش اعلام کرده بود پس از این خودش شخصاً شکایات مربوط به اخاذی را در شاهراه‌ها پیگیری می‌کند، امروز در توئیتر خود نوشته که به‌دنبال این شکایات ۱۳۵ نفر از موظفین در شاهراه‌ها و ۵۱ نفر از کارمندان در دروازه‌های کابل برکنار شدند.
 
 
 
 
توضیح امارات درباره شاهزاده لطیفه
در پی درخواست دفتر کمیسر حقوق بشر سازمان ملل برای ارائه مدرکی از سلامتی دختر حاکم دوبی، سفارت امارات متحده عربی در لندن اعلام کرد که شاهزاده لطیفه در خانه تحت مراقبت است. این سفارتخانه مدرک یا ویدیویی در این باره منتشر نکرده است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه، ۲۹ بهمن، اعلام کرد که در مورد مفقود شدن لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی، از حکومت امارات متحده عربی توضیح خواهد خواست. شاهزاده لطیفه در یک پیام ویدیویی که اخیراً منتشر شده گفته بود که به دستور پدرش در یک ویلا زندانی شده است. 2 سال پیش اعلام شد شاهزاده لطیفه با کمک یک جاسوس سابق فرانسه و یکی از دوستانش با کشتی از دوبی گریخته است، ولی کماندوهای اماراتی او را در نزدیکی سواحل هند بازداشت کرده‌اند.
 
 
 
 
تداوم وضعیت بحرانی در تگزاس امریکا
وضعیت در ایالت تگزاس همچنان بحــــرانی اســـــــــت و‌ جـــو بایــــــدن رئیس‌جمهوری در صدد است تا  با اعلام وضعیت فاجعه گسترده، منابع مالی برای مقابله اختصاص دهد. سرمای کم سابقه باعث از کار افتادن توربین‌های تولید برق و کاهش تولید و قطعی جریان برق شده و یخ‌زدگی لوله‌های آب در برخی مناطق این ایالت قطعی آب را هم به آن اضافه کرده است. همزمان با کاهش شدید دما، قطعی برق باعث شده که سیستم‌های گرمایش خانه‌ها از کار بیفتد.
 
 
 
نمادجدید اعتراضات میانمار
یک زن جوان که در تظاهرات میانمار کشته شده به سمبل مقاومت علیه کودتاگران تبدیل شده است. انتشار فیلم زخمی شدن یک زن جوان میانماری در شبکه‌های اجتماعی خشم مردم میانمار را برانگیخت. این زن 20ساله که از ناحیه سر در تظاهرات علیه کودتاگران زخمی شده بود مدتی بعد جان خود را از دست داد. او اولین کشته تظاهرات میانمار است. نظامیان میانمار یک ماه پیش با اقدام به کودتا، قدرت را در این کشور به دست گرفتند و یک سال وضعیت اضطراری اعلام کردند.
 
 
 
یک استعفای واکسنی دیگر
دومینوی استعفای مسئولان درپی تخلف و تلاش برای زدن واکسن کرونا  زودتر از موعد، ادامه دارد و در آخرین مورد «گینز گونزالس گارسیا» وزیر بهداشت آرژانتین استعفا کرده است. او متهم شده به یک روزنامه‌نگار کمک کرده که جایش را در صف واکسن جلو بیندازد. «هورایچیو وربیتسکی» روزنامه‌نگار ۷۱ ساله گفته او قبل از آنکه با وزیر بهداشت حرف بزند دوز اول واکسن روسی اسپوتنیک‌وی را تزریق کرده بوده است. وربیستکی گفته با وزیر بهداشت دوستی قدیمی دارد. آرژانتین با کمبود واکسن مواجه است و تعداد کمی از شهروندان بالای ۷۰ سال واکسن دریافت کرده‌اند. وزیر بهداشت دخالت در پروتکل‌های نوبت‌بندی و اولویت‌های واکسن را تکذیب کرده اما گفته که مسئولیت این مشکل را در وزارتخانه تحت نظرش می‌پذیرد و استعفا می‌کند. در رسانه‌های این کشور گفته شده که دست‌کم ۱۰ نفر بدون آنکه در صف اولویت‌بندی‌ها بمانند بعد از صحبت با وزیر بهداشت واکسن کرونا زده‌اند.
 
 
کپی