اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

استاندار گیلان: مراقبت‌ها باتوجه به ویروس جهش یافته کرونا افزایش یابد

استاندار گیلان: مراقبت‌ها باتوجه به ویروس جهش یافته کرونا افزایش یابد

استاندار و رئیس ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا گیلان با قدردانی از مجاهدت‌های کادر ایثارگر درمان استان طی یک ‌سال اخیر از مردم خواست با توجه به جهش در ویروس مراقبت های خود را افزایش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با اشاره به آخرین بررسی های صورت گرفته از شرایط کرونایی گیلان اظهار داشت: هم‌اکنون چهار شهرستان تالش، املش، ماسال و سیاهکل در وضعیت آبی، شهرستان های رشت، رودبار، رودسر، صومعه سرا، لاهیجان و آستانه اشرفیه در وضعیت نارنجی و بقیه در وضعیت زرد هستند.

وی با بیان اینکه کاهش میزان بستری شدگان در بیمارستان ها نشان دهنده قطع زنجیره بیماری نیست و وضعیت آبی شهرها نباید منجر به عادی انگاری شود، ادامه داد: این رنگ بندی ها نشان دهنده میزان توجه و رعایت مردم و ساکنان شهرستان ها به توصیه ها و الزامات بهداشتی است.

وی تمهید مقدمات برگزاری یادواره رسانه ای شهدای سلامت و متوفیان ناشی از کرونا را از مصوبات امروز ستاد استانی مدیریت این بیماری عنوان و تصریح کرد: این یادواره در بستر فضای مجازی و شبکه استانی باران برگزار می شود.

رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا گیلان به برگزاری شصت و هشتمین جلسه این ستاد و نیز جلسات مستمر و منظم کارگروه‌های استانی و ستادهای متناظر شهرستانی اشاره و خاطرنشان کرد: کارگروه درمان برای تأمین تجهیزات، زیرساخت ها و افزایش بکارگیری نیروهای انسانی، کارگروه تولید، توزیع و نظارت برای تأمین البسه، ماسک و ملزومات مورد نیاز بهداشتی کادر درمان و مردم و اصناف نقش آفرینی های موثری داشتند.

وی با اشاره به آموزش‌های مستمر و بی‌وقفه دانش آموزان و دانشجویان و برگزاری منظم آزمون ها در سال تحصیلی گذشته و جاری با اتصال ۸۵ درصدی دانش آموزان گیلانی به سامانه شاد و تحت هدایت کارگروه آموزش گفت: مشارکت مردم به‌عنوان مهمترین و موثرترین مولفه در پیشگیری از شیوع بیماری نیز از طریق تولیدات کارگروه رسانه و فضای مجازی به ثمر نشست که تلاش‌های موثر اصحاب رسانه و نهادهای متولی قابل تقدیر است.  

زارع تصریح کرد: صداوسیمای مرکز استان و کارگروه رسانه و فضای مجازی، روند آگاهی‌افزایی‌های عمومی را استمرار بخشیده و نقش مهم رعایت توصیه های بهداشتی در حفظ سلامت جامعه را بیش از پیش تبیین کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئله شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا در کشور که منشا آن از اروپا اعلام شده و متاسفانه افرادی هم در کشورمان بدلیل ابتلا به آن جان باخته اند، گفت: رعایت تمامی دستورالعمل ها و الزامات بهداشتی ، تنها راه غلبه بر بیماری است و باید همه مردم نسبت به این امر توجه جدی داشته باشند و مراقبت‌ها با توجه به ویروس جهش یافته ، افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در گیلان به تلاش‌های صورت‌گرفته برای ساخت داروی مناسب درمان این بیماری و واکسن آن اشاره و اضافه کرد: مراعات توصیه های مراقبتی، استفاده از ماسک، شستن مرتب دست‌ها، پرهیز از شکل‌گیری اجتماعات انسانی و رعایت فاصله اجتماعی همچنان راه اصلی مقابله با بیماری است.

وی ادامه داد: سبک جدیدی از زندگی که تقریباً بین بخش هایی از جامعه رواج یافته، باید عمومیت بیشتری داشته باشد تا دوباره ناگزیر از بازگشت به شرایط دشوار گذشته نباشیم.

زارع با اشاره به در پیش بودن نوروز و رونق کسب‌ وکارها اشاره و با بیان اینکه مراعات الزامات بهداشتی و پروتکل‌ها، نقش مستقیمی در ادامه فعالیت اصناف دارد، گفت: براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرستان های با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع بوده و علاوه بر پابرجا بودن جرائم تعیین شده برای سفر به این شهرها، از برپایی هرگونه اقامتگاه موقت در تمامی شهرها با هر وضعیت رنگ بندی نیز جلوگیری می شود.

وی همچنین به قرارداشتن در ماه پرفضیلت رجب اشاره و هرگونه تصمیم گیری در خصوص برپایی مراسم معنوی اعتکاف را موکول به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز تاسف و همدردی با خانواده‌های مصدومان حادثه دیده زلزله استان کهگیلویه‌ و بویراحمد، برای آسیب‌دیدگان این حادثه، آرزوی سلامتی عاجل کرد.

در این جلسه هریک از رئیسان کارگروه‌های زیرمجموعه ستاد استانی مقابله با کرونا، گزارشی از روند اقدامات ارائه کردند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر ویروس کرونا در کشور بود./ ایرنا

کپی