اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

بحران مهاجرت مرز پرو و ‌برزیل را در شرایط اضطراری قرار داد

بحران مهاجرت مرز پرو و ‌برزیل را در شرایط اضطراری قرار داد

صدها نفر از مهاجران اهل هائیتی که قصد عزیمت از برزیل به پرو را داشتند با بسته بودن مرزها به‌ دلیل شیوع ویروس جهش یافته برزیلی مواجه شده و در منطقه مرزی سرگردان شده‌اند.

روزنامه ال پائیس اسپانیا نوشت: بیش از ۴۰۰ مهاجر به دلیل بیکاری، هراس از گونه جهش‌یافته برزیلی و تب دنگی از یک هفته پیش تا کنون به دلیل بسته بودن مرزها در منطقه مرزی آمازون بین برزیل و پرو آواره شده اند.

مهاجران که عمدتا از هائیتی هستند به علاوه اتباع بورکینافاسو، سنگال، بنگلادش، هند و پاکستان سعی داشتند تا از پل مرزی بین دو کشور خود را به پرو برسانند که ارتش و نیروهای پلیس این کشور از ورود آن‌ها به شدت ممانعت کردند.

مقام‌های شهر مرزی «آسیس» (Assis) در ایالت «آکره» (Acre) برزیل به عنوان محل اسکان این گروه مهاجران از مقام‌های دو کشور، حل بحران پیش‌آمده را خواستار شدند. به این ترتیب برزیل روز پنجشنبه با اعزام نیروهای نظامی، کنترل مرزی را به مدت ۶۰ روز به دست گرفت.

با شناسایی گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا، پرو ورود مسافران از برزیل، انگلیس و آفریقای جنوبی را ممنوع کرده است.

رسانه‌های محلی هر دو کشور گزارش کردند که آوارگان در تلاشند تا با سفر به شمال پرو، به اکوادور و سایر کشورها وارد شوند.

به نوشته ال پائیس، در جریان درگیری نیروهای نظامی پرو و مهاجران، شماری از آوارگان به ویژه زنان و کودکان مصدوم شدند که توسط کادر درمانی پرو تحت درمان قرار گرفتند. همچنین به دنبال آزمایش مثبت کووید-۱۹ سه نفر از از مهاجران، این افراد به برزیل بازگردانده شدند.   

ایالت آکره که یک دهه پیش (۲۰۱۰) به موجب زلزله مهیب هائیتی و به جا گذاشتن بیش از ۲۲۰ هزار کشته، دروازه ورود جمعیت آوارگان هائیتی‌هایی به برزیل بود، امروز با همان معضل هرچند معکوس به عنوان شاهراهی برای ورود به پرو مواجه است. / ایرنا

کپی