اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

سازه سقف ایستگاه وکیل‌الرعایا از مترو شیراز ثبت ملی شد

سازه سقف ایستگاه وکیل‌الرعایا از مترو شیراز ثبت ملی شد

سقف ایستگاه وکیل‌الرعایای مترو شیراز، به عنوان بزرگترین سازه فلزی- موجی معلق در متروهای ایران، ثبت ملی شد.

مدیر پروژه سابق ایستگاه وکیل الرعایا مترو شیراز با اشاره به این که سازه سقف با ۸۴۴.۵ متر مربع بزرگترین سازه معلق ایستگاه های زیرزمینی مترو در کشور است، گفت: این سقف با ۵۸ هزار آجر ساخته شده است و ۱۸۰ تن وزن دارد.

آرش محمدی از مهرداد ایروانیان طراح ایستگاه وکیل الرعایا قدردانی و اضافه کرد: شهروندان به خصوص ساکنان محدوده بافت تاریخی در دوران اجرای پروژه سختی های بسیاری را متحمل شدند و امیدواریم این ایستگاه را به عنوان هدیه بپذیرند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه کالبد فیزیکی شهر ملموس، اما کالبد اجتماعی شهر ناملموس است، به ایسنا گفت: کالبد اجتماعی شهر تاثیر بسیاری بر تعاملات و روحیات مردم دارد و ایستگاه وکیل الرعایا شاهد عینی این ادعاست.

لیلا دودمان که اعتقاد دارد تعاملات اجتماعی شهروندان در تاب آوری آنها در برابر بحران ها تاثیرگذار است، اضافه کرد: مترو یکی از عمومی ترین فضاهای شهری است و خلاقیت در طراحی این ایستگاه، ضمن پیوند با تاریخ شهر بر تعاملات و زندگی روزمره شهروندان تاثیر مساعد می گذارد.

مدیر مسئول موسسه ثبت رکوردهای ملی ایران و آسیا نیز با اشاره به اینکه در ۱۸ سال اخیر بیش از ۵ هزار رکورد ثبت شده است، گفت: در بین این رکوردها تعداد معدودی مانند طراحی و اجرای سقف ایستگاه وکیل الرعایا خاص بوده اند.

قاسم علی رضایی با بیان اینکه سقف این ایستگاه چهارمین رکورد امین خواجویی پور به عنوان پیمانکار اجرای پروژه است، ادامه داد: این رکورد بی سابقه بوده و به نظر نمی رسد به زودی قابل دسترسی باشد.
وی در خصوص ثبت این رکورد، یادآور شد: بنا به درخواست انسان دوستانه مجری پروژه، این رکورد به صورت فردی ثبت نشده و ۶ حکم برای شرکت و افرادی که در خلق اثر نقش داشتند در نظر گرفته شده است./ ایسنا

کپی