اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی

افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی

فوق تخصص بیماریهای عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این هشدار که افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند تاکید کرد؛ اگر هرچه سریعتر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک‌های شدیدتر بیماری شویم.

دکتر پیام طبرسی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا ویروس انگلیسی اظهار کرد: در ابتدا تفاوت این گونه جهش یافته صرفا افزایش سرایت پذیری بود. به مرور زمان طی تحقیقات بیشتر مشخص شد این گونه قدرت انتقال بیشتری در مقایسه با گونه اصلی ووهان دارد، به شکلی که کرونای انگلیسی نوجوانان را بیشتر نیز تهدید می کند.

وی با بیان این که افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند گفت: متاسفانه زیر ۲۰ ساله ها هدف واکسیناسیون اضطرار نیستند و این موضوع چالش های پیش روی اپیدمی را دوچندان می‌کند.

طبرسی ادامه داد: متاسفانه گونه ی انگلیسی مرگ و میر و عوارض بیشتری را در مقایسه با نمونه اصلی ویروسی که مبدا آن ووهان چین بود دارد.

وی با بیان این که تا به امروز بیش از ۲۴ مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور شناسایی شده عنوان کرد: از این تعداد دونفر فوت شده اند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره علائم کرونای انگلیسی توضیح داد: علائم و عوارض این بیماری همانند کرونایی که مبدا آن چین بود بروز می کند، با این تفاوت که سرعت پیشرفت این ویروس به مراتب بیشتراست.
ولی همچنان اطلاعات کافی درباره این نمونه کرونا در دسترس نیست.

طبرسی با یادآوری این موضوع که موارد جدید جهش های کرونا به ویروس کرونای انگلیسی ختم نمی شود هشدار داد: ویروس کرونا مدام در حال جهش و چرخش است بنابراین تنها راه حل پیشگیری از چرخش و شیوع گسترده کرونا قطع زنجیره انتقال ویروس است.

وی با بیان این که حتی با شیوع کرونای جهش یافته انگلیسی هنوز تغییر معنی داری در میزان مبتلایان در کشور مشاهده نشده افزود: صرفا در روزهای اخیر بیماری با شیب افزایشی در حال گسترش است بنابراین لازم است مسئولان، سیاستگذاران و مردم اعمال محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد شیوع آنفولانزا نیز گفت: تا به امروز مورد ابتلا به آنفولانزای ثابت شده  ای در کشور مشاهده نشده  واگر موردی هم شناسایی شده باشد بسیار محدود بوده است.

طبرسی ادامه داد: کماکمان موارد سرماخورگی و آنفولانزا سهم ناچیزی را در اپیدمی کووید به خود اختصاص می دهد و هر موردی از سرماخوردگی و علائم بیماری باید با فرض کرونا مراقبت های لازم و مراجعه به پزشک طبق دستورالعمل ها انجام شود.

این استاد دانشگاه با بیان این که بسیاری از افراد علائمی همانند آبریزش بینی، بدن درد و یا گلودرد را همچنان همان سرماخوردگی ساده می دانند و به راحتی در جامعه تردد می کنند افزود: متاسفانه این رفتارها باعث گسترش بیماری می شود به شکلی که صدمات ناشی از آن برای گروههای حساس می تواند جبران ناپذیر باشد.

وی اظهارامیدواری کرد که با ورود واکسن هایی که وزارت بهداشت به آن ها مجوز استفاده می دهد تا آخر اسفندماه درصد قابل توجهی از گروههای پرخطر واکسینه شوند./  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

گونه جدید کرونا در ژاپن/ احتمال کاهش کارایی واکسن‌ها

 

کپی