اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

گوترش: اولویت سال ۲۰۲۱ باید واکسیناسیون جهانی باشد

گوترش: اولویت سال ۲۰۲۱ باید واکسیناسیون جهانی باشد

دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان را به باد انتقاد گرفت و تصریح کرد که اولویت سال ۲۰۲۱ باید دسترسی عمومی به واکسن کرونا و اجرای طرح واکسیناسیون در تمام کشورهای جهان باشد.

آنتونیو گوترش روز جمعه با ایراد سخنانی در نشست امنیتی مونیخ تصریح کرد که ۷۵ درصد واکسن های تولید شده در ۱۰ کشور جهان توزیع شده و بالغ بر ۱۰۰ کشور هیچ واکسین دریافت نکرده‌اند.

وی که به صورت مجازی در این نشست سخنرانی کرد گفت مشکلات و بحران های بشر مرتب پیچیده تر شده اما راه حل ها کم  اثر و پراکنده هستند. گوترش بحران کووید ۱۹ را به تصویر رادیولوژی از وضعیت جهان تشبیه کرد که نابرابری و فساد را برجسته کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از بحران زیست محیطی به عنوان یکی از چالش‌های مهم فعلی نام برد و در ادامه گفت سال ۲۰۲۱ باید سال بازگشت جهان به مسیر درست باشد.

او در این میان وی چند اولویت را برشمرد و گفت؛ باید با کووید 19 از طریق واکسیناسون عمومی در سطح جهان و دسترسی برابر همه به واکسن مبارزه کرد. وی از کشورهای توسعه یافته خواست دوزهای اضافی واکسن خود را با بقیه کشورها به اشتراک گذاشته و از طریق مشارکت در حق امتیازها زمینه حداقل دو برابر شدن تولید واکسن را فراهم کنند.

دومین اولویت از نظر وی به صفر رساندن تولید گازهای گلخانه ای از جمله از طریق قیمت گذاشتن روی کربن بود. گوترش با اشاره به اختلافات بین چین و آمریکا گفت مشکلات بزرگ را نمی توان در حالی حل کرد که قدرت‌های بزرگ در حال مخاصمه هستند./ایرنا

کپی