اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

روسیه: بازرسی‌های آژانس در ایران به طور کامل متوقف نمی‌شود

روسیه: بازرسی‌های آژانس در ایران به طور کامل متوقف نمی‌شود

معاون وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی، ضمن اشاره به پایبندی ایران به برنامه صلح آمیز هسته‌ای و تعهد کامل آن به برجام پیش از بدعهدی طرف‌های دیگر، گفت نمی‌توان ایران را در مظان اتهام داشتن برنامه مخفی سلاح هسته‌ای قرار داد.

«سرگئی ریابکوف» وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو در روزهای آینده تماس‌هایی با واشنگتن درباره برنامه جامع اقدام مشترک درباره برنامه هسته‌ای ایران برقرار خواهد کرد.

وی که با خبرگزاری تاس مصاحبه می‌کرد، گفت: «همزمان با آن، تماس‌هایی نیز در سطح نمایندگی‌ها در وین و نیویورک انجام خواهد شد.»

وی در پاسخ به سوالی در این باره که آیا تماس‌هایی با آمریکا انجام خواهد شد، ضمن بعید ندانستن آن گفت: «تماس‌هایی این چنینی نیز انجام شده است.»

این دیپلمات روس گفت که مسکو امیدوار است تماس‌های برنامه ریزی شده، موضوع بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران را به پیش ببرد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین تصمیم آمریکا برای لغو درخواست برای اعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران گفت که این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا به دنبال حفظ توافق است.

شامگاه پنجشنبه بود که وزارت خارجه آمریکا طی نشست مجازی با وزرای خارجه تروئیکای اروپایی، از تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد.

«ند پرایس»، سخنگوی این وزارتخانه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در جلسه گروه ۱+۵ و ایران را خواهد پذیرفت.

بامداد امروز همچنین نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت این سازمان ادعای دولت پیشین آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز با بیان اینکه دولت جدید آمریکا متوجه شد که ادعاها درباره قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ اعتبار قانونی ندارد، تاکید کرد واشنگتن باید تمام تحریم‌ها را بی قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز جمعه به خبرگزاری «تاس» گفت ایران به عنوان کشوری که برای مدت طولانی به برجام متعهد بوده، نمی‌تواند در مظان داشتن برنامه مخفی سلاح هسته‌ای قرار بگیرد.

ریابکوف در این خصوص گفت: ما همیشه گفته‌ایم و حالا هم می‌گوییم که کشوری که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق‌نامه تضمین‌های جامع دارد و متعهد به این توافق بوده - و ایران چنین توافقی دارد- و کشوری که مدت طولانی به برجام به طور کامل متعهد بوده، نمی‌تواند در مظان اتهام اجرای برنامه مخفی در زمینه تسلیحات هسته‌ای قرار بگیرد.

وی افزود: به این خاطر است که ما می‌گوییم حفظ برجام ضروری است و برای دستیابی به این هدف تلاش خواهیم کرد.

پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

پسکوف طی نشست خبری روزانه گفت: «تصمیم واشنگتن برای اصرار نکردن روی اعمال تحریم‌ها بر ایران، نشانه خوبی است. فشار تحریم‌ها، مانع [اجرای] توافق هسته‌ای ایران بود. بعلاوه، [تحریم‌ها] وضعیت [حول برجام] را در بن‌بست بسیار بسیار دشواری قرار داد. اما اکنون احیای برجام است که اهمیت دارد».

سخنگوی کرملین با ابراز تأسف از تصمیم دولت پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، گفت روسیه همچنان از حامیان برجام است و امیدوار است که احیا شود.

شامگاه پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا طی نشست مجازی با وزرای خارجه تروئیکای اروپایی، از تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد.

«ند پرایس» سخنگوی این وزارتخانه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در جلسه گروه ۱+۵ و ایران را خواهد پذیرفت.

علیرغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بدعهدی طرف‌های اروپایی در اجرای آن، تروئیکای اروپایی هم صدا با آمریکا از ایران خواسته‌اند گام‌های کاهش تعهدات را بازگرداند و به تعهد کامل طبق برجام بازگردد.

جمهوری اسلامی ایران اما تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

روسیه: بازرسی‌های آژانس در ایران به طور کامل متوقف نمی‌شود
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به طور کامل متوقف نخواهند شد.

روسیه: بازرسی‌های آژانس در ایران به طور کامل متوقف نمی‌شود

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به طور کامل متوقف نخواهند شد.

به نوشته ایتارتاس، اولیانوف با یادآوری مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران برای تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت: «تعدادی از تدابیر شفافیت‌ساز ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک ملغی خواهند شد.»

او همچنین با اشاره به قصد «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس اتمی برای سفر به تهران در روز شنبه گفت: «روز شنبه، مدیر کل آژانس اتمی رافائل گروسی برای رایزنی درباره چگونگی فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی در ایران در شرایط متغیر فعلی به تهران سفر خواهد کرد. نتایج این رایزنی‌ها تا یکشنبه شب علنی خواهد شد، اما این نتایج هر آنچه که باشند مهم است بدانیم که بازرسی‌ها به طور کامل متوقف نمی‌شوند بلکه تعدادشان کاهش قابل توجهی خواهد داشت.»

او در ادامه تأکید کرد: «باید این را هم بدانیم که محدودیت‌های جدید ایران در خصوص بازرسی‌ها لزوماً برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت. همه چیز به تلاش‌های سیاسی در جهت اجرای کامل توافق هسته‌ای بستگی خواهد داشت.»

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف‌های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رو دوشنبه گفت تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می‌کند.

نماینده ایران تصریح کرد از این پس همکاری‌های میان ایران و آژانس صرفاً بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه می‌یابد، تا زمانی که با لغو عملی تحریم‌ها، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران البته تصریح کرده توقف اقدامات دواطلبانه ایران به معنی توقف همه نظارت‌ها نیست. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «این بدان معناست که نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود که نظارت‌هایی است که ایران در چارچوب پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و به معنی توقف تمامی نظارت‌ها نیست. ایران عضو پادمان است و براساس تعهدات پادمانی خود بخشی از نظارت‌ها را نگه خواهد داشت چون متعلق به پروتکل الحاقی نیست.»

مقام‌های دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را مشخص نکرده. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می‌گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت./فارس

کپی